Motorola’nın ikonik telefonu katlanan ekranı ile geri dönüyor

22 Kasım 2019

2000’li yılların başında cep telefonlarının estetik algısını değiştiren efsanevi katlanan telefon Motorola Razr yeni ekranı ile akıllı telefonu tasarımını yeniden tanımlıyor.


Hayatımıza akıllı telefonlarla birlikte giren dokunmatik ekranlardan önce trend katlanan cep telefonlarıydı. Büyük ve dokunmatik ekranlı akıllı telefonların yaygınlaşması ile birlikte bir zamanların bu popüler cep telefonu tasarımı da rafa kalkmıştı. Ta ki Huawei'nin Mate X ve Samsung'un Galaxy Fold’u bu yıl içerisinde bu tasarımı tekrar masaya getirine kadar. Ancak, ne Huawei’de ne de Galaxy’de beklentileri tatmin etti. İşte tam da bu hayal kırıklıklarının üzerine Amerikalı teknoloji üreticisi Motorola eski ikonik tasarımını geri döndürmeye karar verdi ve Razr’ın güncellenmiş versiyonunu geçtiğimiz haftalarda kamuoyuna tanıttı.


2020 yılının Ocak ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde 1,500 dolarlık etiketi ile satışa çıkacak olan Razr 6,2 inç ve 2,7 inç büyüklüğünde iki ekrana sahip ve telefon açıldığında tek bir ekran haline dönüşüyor. 6,9 mm kalınlığında ve 205 gram ağırlığındaki telefonda parmak izi sensörüne de sahip.


P-OLED ekranı ve Qualcomm'un Snapdragon 710 işlemcisini, 6 GB RAM ve 128 GB dahili depolama ile birleştiren yeni Motorola Razr bugüne kadar karşımıza çıkan diğer katlanabilir telefonlardan farklı olarak açıldığında enlemesine bir tablet boyutuna değil normal boyutlarda bir akıllı telefona dönüşüyor.

Motorola Razr 16 mega piksellik kamerası ile kullanıcısına oldukça iyi bir fotoğraf kalitesi vadediyor ve katlanıldığında da kapak ekranı sayesinde selfie çekimini kolay ve eğlenceli bir hale getiriyor. Kapak ekranı aynı zamanda bildirimlerin yönetilebildiği ve gelen aramaların göründüğü bir alan olduğu için kullanıcısına kolaylık sağlıyor.


Orijinal tasarımın bir parçası olan kapak sayesinde iki ekran aralık bırakmaksızın kapanabiliyor ve içeriye toz ve benzerlerinin girmesi engelleniyor. Esnek plastikten üretilen Motorola Razr hem nostalji yaşamak isteyen hem de katlanan akıllı telefon teknoloji ile tanışmak isteyenlerin vazgeçilmezi olmaya aday.