Mücevher Kutusunu Andıran Masalsı Kır Evi

23 Eylül 2022

Büyüleyici ince detaylarla tasarlanmış 19. yüzyıldan kalma ev, şimdilerde eğlenceli bir mücevher kutusuna benziyor.

Masalsı görünümüyle misafirlerine unutulmaz bir deneyim yaşatmak için tasarlanmış kır evinin sahipleri Vikont ve Vikontes Newport, 19. yüzyıldan kalma kır evlerini genç iç mimar Emma Ainscough’a emanet etmiş. Ortaya çıkan sonuç ile beraber şimdilerde Charlotte’s Folly olarak bilinen ev, pembe kireçli dış cephesinden neredeyse Mr. Whippy’i andıran dalgalı sirk çadırıyla tiyatral mavi yatak odasına kadar bir zevk mücevher kutusuna benziyor.
İşe evin yapılandrılması ve düzeniyle başlayan iç mimar, pencereleri kafes tarzı biçimdeki yapıyla değiştirirken ilk ve üst kattaki yatak odasındaki çürümüş zeminleri yeniden kullanılır hale getirilen döşeme tahtalarıyla değiştirmiş. İlk kattaki çalışmalara karşın, üst katın taslağı, üç yatak odası, bir ebeveyn odası ve bir banyo ile büyük ölçekte aynı bırakılmış. “Birbirinden bağlantısız odalar gibi hissettiriyorlardı, bu yüzden biz de odalar arasında bir akış hissi yaratmak istedik.” diyor iç mimar. 


Eve masalsı mücevher kutusu hissini veren dekorasyona gelince, Lorfords'tan bir yemek masası mekana rustik bir his veriyor ki iç mimar bunu ayrıntılı, festoon tarzı panjurlar ve pencerelerden birinin etrafında kıvrılan kuru bir çiçek yerleştirmesi ile dengelemiş. Mutfakta, Grestec'in kırmızı ve beyaz dama tahtası karolarından oluşan eğlenceli bir duvar, Emma'nın Shropshire'da yerel olarak tasarladığı ve yaptığı kırmızı bir orta ada ile bağlantılı olarak ortamın tonunu belirledi.Oturma odası, Farrow & Ball’s "kaygan saten" rengiyle boyanmış duvarlarla evin en nötr alanlarından biri olurken, üst kat,  renklerin ve desenlerin tamamiyle öne çıktığı bir yere dönüşmüş. Mavi oda belki de en oyunbaz oda olabilir. “Ev sahiplerinin isteği üzerine yatak mümkün olduğu kadar büyük seçildiğinden bir yatak köşesinin buraya uygun olacağı düşündük.” diye belirtiyor iç mimar. Dalgalı beyaz kumaşla kaplanan tavan da dahil olmak üzere bu alanın her santiminden en iyi şekilde yararlanılmış. 


Dilerseniz tatilde konaklamak için bu evi kiralayabilirsiniz.