Mucizenin yeniden doğuşu

30 Eylül 2019

Dazed dergisinin kurucusu Jefferson Hack, farklı disiplinlerden uluslararası sanatçıları bir araya getirdiği bir sergiye imza attı.


Frieze Londra fuarıyla eş zamanlı olarak açılacak olan ‘Transformer: The Rebirth of Wonder’ başlıklı sergi, The Store X The Vinyl Factory işbirliğinde yapılan, New York New Museum’un ‘Strange Days: Memories of the Future (2018), Lisson Gallery’nin ‘Everything at Once’ını (2017) ve Hayward Gallery’nin ‘Infinite Mix’ini (2016) içeren grup sergilerinin sonuncusu.

Kimlik, temsiliyet ve öz imge konularını irdeleyen sergi, ittifak ve bağlantıların toplum içinde nasıl olumlu değişimler yaratabile

ceği üzerine düşünen sanatçıların yeni işlerini içeriyor. Dünyanın dört yanından sergiye katılan sanatçılar arasında Doug Aitken, Korakrit Arunanondchai, Sophia Al-Maria & Victoria Sin, Donna Huanca, Juliana Huxtable, Evan Ifekoya, Dozie Kanu, Quentin Lacombe, Lawrence Lek, Jenn Nkiru, Chen Wei, Harley Weir & George Rouy gibi isimlerden eserler yer alıyor.

Hack’e göre küratörlüğünü üstlendiği bu serginin başlığı, Lawrence Ferlinghetti’nin Amerikan toplumunun uğraştığı sorunlar üzerine yazdığı, duygusal  “I Am Waiting” (Bekliyorum) şiirinden ilhamla çıkmış. Toplum, benlik boyutunda bir değişikliğe, neredeyse şaşılacak bir mucizeye ihtiyaç duyuyor. Şair, 100 yıl önce, bugünün çatlamış politik zeminini anlatıyormuşçasına, “Davamın ortaya çıkmasını bekliyorum / Ve mucizenin yeniden doğmasını bekliyorum / Ve birinin Amerika’yı / gerçekten keşfetmesini bekliyorum’’ diye yazmıştı.

Sergiye; Chaos Magic, Leah Clements ve Sophie Hoyle gibi isimlerin konuşma, performans ve atölye çalışmalarından oluşan Alchemical Realms (Simyasal Gerçeklikler) başlıklı bir program eşlik edecek. Sergi, 2 Ekim - 8 Aralık tarihleri arasında The Store X Vinyl Factory, 180 The Strand adresinde görülebilir.