Mutfak Biliminden Fotoğraf Sanatına

30 Haziran 2017

Gastronomik araştırmalarına yer verdiği kitabıyla beğeni toplayan Nathan Myhrvold, yemek fotoğraflarını sergilediği Modernist Cuisine Gallery'yi açtı.

"Yemek yapmanın inceliklerini araştırmak üzere 2011 yılında disiplinlerarası bir ekipten oluşan The Cooking Lab’i kuran Myhrvold, hem mutfakta hem de laboratuvarda çalışarak gastronomik deneyler yapmaya devam ediyor."

Çocukluğundan beri bilime, yemek yapmaya ve fotoğrafa bitmeyen bir tutkuyla bağlı olan Nathan Myhrvold, bilim ve teknoloji üzerine aldığı eğitimden sonra Stephan Hawking ve Bill Gates gibi başarılı isimlerle çalışarak tipik bir yemek kitabı yazarı olmadığını kanıtladı. Microsoft’tan ayrıldıktan sonra yemek yapmanın inceliklerini araştırmak üzere 2011 yılında disiplinlerarası bir ekipten oluşan The Cooking Lab’i kuran Myhrvold, hem mutfakta hem de laboratuvarda çalışarak gastronomik deneyler yapmaya devam ediyor. Nathan Myhrvold, gastronomi bilimi ve yaratıcı teknikler üzerine yazdığı beş ciltlik Modernist Cuisine: The Art and Science of Cooking ve Modernist Cuisine at Home kitaplarından sonra Modernist Bread’i piyasaya sürmeyi hedefliyor. Aynı zamanda merakını asla kaybetmeyen bir bilim insanı olarak, yazdığı kitapların bütün fotoğraflarını kendi çekiyor.

Yemek pişirmenin bilimsel süreci, tarihi ve teknikleri üzerine yoğunlaşan Myhrvold, her ne kadar ekibiyle yaptığı araştırmalarla moleküler seviyeye gelmiş olsa da “yenilikçi mutfak” tanımlamasını kullanmayı daha çok tercih ettiğini belirterek, bu terimin geçmişteki yemek pişirme kurallarını en avangart şekilde yıktığının altını çiziyor.

Modernist Cuisine serisinden sonra kitaplarında yayınladığı fotoğrafları almak isteyen birçok kişi olduğunu söyleyen yemek bilimci Nathan Myhrvold, Mayıs ayında Las Vegas, Caesars Palace’ta bu isteği karşılamak üzere The Modernist Cuisine Gallery’yi açarak çektiği yemek fotoğraflarını sergilemeye başladı. Sayısız eğlence imkanının yanı sıra yemek ve sanat açısından da dünya çapında ziyaretçi toplayan Las Vegas, Myhrvold’un özel olarak tercih ettiği bir lokasyon.


Her öğün bir yemekle karşılaşmamıza rağmen Myhrvold, gözümüzün alışık olmadığı kareler yakalayarak izleyici büyülerken aynı zamanda şaşırtıyor. Genellikle close-up çekimler yapan sanatçı, C vitamininden bir ekmeğin dokusuna kadar birçok yiyeceği fotoğraflayarak dolapta saklanan sıradan ürünleri birer sanat eserine dönüştürüyor. Mutfak ekipmanlarını da lazer kesici ile tam ortadan ikiye bölen Myhrvold, sadece yiyecekleri değil, çok sık kullandığımız mutfak aletlerinin de mekanizmasını sergiliyor.


Mikrodalga fırın kesiti


C Vitamini