Müzede Alışveriş

08 Eylül 2018

Kopenhag’a gittiğinizde, uğranmanız gereken yerlerden olan Avrupa’nın en iyi modern sanat müzesi Louisiana Museum of Modern Art şimdi, efsane mobilyalarını satışa çıkarıyor.

"Müzenin 60’ıncı yılını kutlamak için yaratılan serinin en dikkat çeken parçası Wohlert tarafından 1957’de tasarlanan Louisiana Chair."

30 dakika tren yolculuğuyla Humlebaek’de yer alan deniz kenarında müzeye girişinizi, merkez tren istasyonundan gidiş dönüş tren biletiyle birlikte müze biletinizi kombine olarak sağlayabiliyor ve böylelikle girişteki bilet kuyruğunu da atlatıyorsunuz. Müzenin içindeki eserler bir yana, sırf manzarası ve bahçesinde zaman geçirmek için bile gidilebilecek bir mekan Louisiana Museum of Modern Art.

Bahçesinde de Joan Miro , Alexander Calder, Max Ernst gibi sanatçıların eserlerini barındıran, popülerliğini Yayoi Kusama’nın eseri “Gleaming Lights of the Souls” ile yakalayan müze şimdi, ziyaretçilerin satın alabilecekleri bir mobilya koleksiyonuyla cazibesini artırıyor.

Müzedeki her bir elementi aynı çıkış noktasından ele alan mimarlar Vilhelm Wohlert ve Jørgen Bo, bir seri mobilya ve ev aksesuarı hazırladılar. Yarattıkları mobilyalar, aslında müzenin içinde kurulduğu günden beri hala daha kullanılmaya devam eden parçalar. Müzenin 60’ıncı yılını kutlamak için yaratılan serinin en dikkat çeken parçası Wohlert tarafından 1957’de tasarlanan Louisiana Chair. Boyanmış kayın ağacından bu sandalye, kıvrımlı sırtı ve mavi-yeşil vinyl oturma yeriyle üretimi kolaylığının, rahatlığın ve mükemmel tasarım dengesinin altını çiziyor.

Müze Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri sabah saat 11’den akşam 10’a kadar, hafta sonları ise sabah 11’den akşam 6’ya kadar gezilebilir.