Müzenin beden, bedenin şiirle buluştuğu günler

26 Temmuz 2019

Emre Koyuncuoğlu'nun sanat yönetmenliğini üstlendiği Sakıp Sabancı Müzesi Müzede Sahne girişimi, üçüncü yılını 'Şiirselleşmiş Beden' temasıyla karşıladı. Etkinlikte dün, bugün ve yarın sanat birikimi Emirgân'daki müzenin Fıstıklı Teras'ında bir araya geldi

Sakıp Sabancı Müzesi’nin (SSM), Sabancı Vakfı katkılarıyla başlattığı Müzede Sahne etkinliğinin üçüncüsü 24-28 Temmuz tarihlerinde gündemdeydi. Emre Koyuncuoğlu’nun sanat yönetmenliğini üstlendiği ve her yıl belli bir tema üzerinden gösteri sanatları alanındaki işlerden bir seçki sunarak aynı zamanda yeni iş üretimine de destek veren Müzede Sahne’nin bu yılki teması 'Şiirselleşmiş Beden' olarak belirlendi. Girişim, SSM’nin eşsiz Boğaz manzarasına karşı, Fıstıklı Teras’ta kurulan platformda ve müzenin farklı mekânlarında izlendi.

Bedenin, hem gösteri sanatlarının temel malzemesi, hem de kendi bütünlüğü olan ve dönüşen her tür organizma olarak ele alındığı etkinlikte, sanatçıların sahne performanslarıyla somut ve soyut olarak 'bedenin' şiirle / sanatla ilişkilendiğinde nasıl değiştiğine, kendini dillendirdiğine ve dönüştüğüne tanıklık edildi.


Nâzım Hikmet, Abidin Dino, Genco Erkal, Tülay Günal, Oğuz Atay, Nazan Kesal, Mehmet Sander, Yeşim Özsoy, Şebnem İşigüzel gibi değerli imzalarla birlikte, Dikmen Gürün, Selvin Yaltır, Pelin Batu, Zeynep Oral, Zeynep Uğur gibi edebiyat ve tiyatro alanında akademik çalışmaları ve kitapları olan araştırmacı ve yazarları bir araya getiren Müzede Sahne’de, Aslı Bostancı, Erdem Şenocak, Celal Mordeniz, İpek Taşdan, Selim Can Yalçın, dadans gibi yeni nesil genç sanatçılar da yer aldı. Girişimde tiyatro, edebiyat, şiir, dans gibi farklı alanlardan söyleşi, tanıtım, panel, mekâna ait özgün eser, metin tiyatrosu, performans sanatı, performatif okuma, atölye, sunum ve paneller yoluyla sahne sanatları çok disiplinli bir anlayış doğrultusunda ilgilileriyle buluştu.

 

Etkinlik hakkında bilgi veren Emre Koyuncuoğlu şunları özetledi:

 "Müzede çalışır vaziyette olan unsurlardan biri, sanatçıya bir alan tanımak. Özgün bir üretim alanına davet ettiğimiz sanatçılar yalnızca gösteri günü orada olmuyor ve isterlerse beş, isterlerse 10 günü müze alanında geçiriyor.Bazı sanatçılar boş mekânlarda, bahçede vakit geçiriyor. Önce, tema çerçevesinde sanatçılarla konuşuyoruz. Gösteri sanatları alanında farklı disiplinlerin bir araya gelmesine çok değer veriyorum. Mekân bir müze ve orası değer koyup, değer biçen, koruyan bir alan. Madem bir değer önerisi var; o değeri bütüncül olarak ve farklı renkleriyle buluşturmak, etkinlikte önemsediğimiz konulardan biri."

Bilgi:  sakipsabancimuzesi.org