Müziğin En Özel Hali

07 Ekim 2018

Müzik aletiniz ne kadar kişisel bir tasarıma sahip olabilir? Bu konuda hayal gücünüzü zorlayın ve bırakın bu beş marka ne dileyebilirseniz sizin için gerçekleştirsin.

"Brighton'daki bu atölyenin ustalarının çoğu yılda sadece 10 ila 12 gitar üretiyor. Bu olağanüstü kişiselleştirilmiş işlem iki yıla kadar sürebilmekte dolayısı ile hayalinizdeki gitara sahip olmak için biraz sabırlı olmanız gerekebilir."

Piano Design by The Piano Shop Bath
The Piano Shop Bath’ın (ya da eskiden 88 Keys) ev dekoruna uyumlu özel piyano tasarımlarının fiyatı 1,500 £'den başlamakta. Boya veya kaplaması için hem vintage hem de yeni malzemeler ile, renkli, dokulu ve metalik yüzeyler elde edilmekte. Bath ekibi uzman el işçiliğiyle piyanoları sayısız desen ve renkle süslemekte ya da bir bakır kaplama veya metal kaplama ile hazırlayabilmekte (duvar piyanosu için 15.000, kuyruklu piyano için 30,000£)

Goldfinch
Goldfinch, göz alıcı formlar ve tekniği birleştiren muhteşem ısmarlama piyanolar üretiyor. Cambridge'teki atölyelerinde her iç mekâna göre piyano yapma konusunda uzmanlar. Bir müşteri için küp şeklinde bir piyano yaparken; bir diğeri için, mekandaki ahşap ile uyumlu dışı tamamen ahşap oyma ile işlenmiş piyanolar yapıyorlar. Bu piyanonun dayanıklılığına bir örnek isterseniz, doğudan esinlenmiş imgelerle süslenmiş ve restore edilmiş yüz yaşında bir Bechstein bulunmakta.
The Acoustic Music Company
Brighton'daki bu dükkanda Kuzey Amerikalı ustalarının çoğu yılda sadece 10 ila 12 gitar üretiyor. Müşteriler kendi gitarlarını tasarlayabilir, ayrıca özelleştirilmiş fanlı perdeler, kol ve gövde eğimleri seçebilir. Bu olağanüstü kişiselleştirilmiş işlem iki yıla kadar sürebilmekte dolayısı ile hayalinizdeki gitara sahip olmak için biraz sabırlı olmanız gerekebilir. Fiyatlar 4,000 Sterlin’den başlamakta.

BJ & Byrne
Londra'da doğan ve şu anda ana merkezi ABD'nin Virginia eyaletinde bulunan BJ & Byrne, İngiltere'de hala el yapımı gitarlar üretiyor. Kişiselleştirilebilir el yapımı enstrümanlarında, sert ahşap muadillerinden daha hafif olan Accoya adlı sağlam, dayanıklı ve sürdürülebilir bir ahşap kullanılıyor. Gövde için tercih edebileceğiniz ağaç çeşitleri arasında, Afrika abanoz, Accoya kayın, Accoya dişbudak ve plastik pearloid seçenekleri bulunmakta, 2,250 £ 'dan başlayan gitarlar herhangi bir renkte teslim edilebilmekte.

Gibson

Gibson gitarları ismini rock efsanelerinin vazgeçilmez parçası olarak duyurdu ve bu gitarla hala her amatör müzisyenin hayallerni süslemekte. Nashville merkezli marka, her yıl, klasik modelleri üzerine, özel baskılı ve vintage esinli modeller üretiyor. Kişiselleştirmeyi bir adım daha ileri götürmek isteyenler için Gibson, ısmarlama Made2Measure hizmetini (3,600 £ 'dan) sunarak, müşterilerinin seçtikleri ikonik modelin her detayını gövde kaplamasından klavyeye, elektroniğe, boyuna ve ağırlığa kadar belirleyebiliyor. J45s, Hummingbirds ve J200s gibi akustik modeller gibi elektrikli Les Pauls, SGs ve ES-335s, Firebirds, Explorers ve Flying VS kişiselleştrilebilecek seçeneklerden.