Müzik Haziran’da Başka Güzel

04 Haziran 2018

Bu yıl teması ‘aile bağları’ olan İstanbul Müzik Festivali bu yıl, aynı aileye mensup müzisyenlere yer veriyor programında. 12 Haziran’a kadar kaçırmamanız gereken en çarpıcı konserler A Journal’da...

"Ülkemizin klasik müzik alanında en tanınmış isimlerinden olan Pekinel kardeşler ve Verdi’nin Sesi’ olarak bilinen sanatçı Diana Damrau, festivalin en özel isimlerinden."

Bu yıl 46’ıncı defa düzenlenen İstanbul Müzik Festivali, kentin köklü tarihini yansıtan mekanlarda yine dünyanın en iyi müzisyenlerini ağırlıyor. Sirkeci Garı ve Aya İrini Müzesi gibi mekanlarda ölümsüz ezgilerin yankılanacağı konser serisinin açılışını Borusan Filarmoni Orkestrası eşliğinde piyanist Yekwon Sunwoo’nun yaptı. Bu yılki teması aile bağları olan festivalde müzisyen kardeşler, karı kocalar, baba oğullar konserler veriyor, müziğin kuşaklar arasında aktarımı irdeleniyor.

7 Haziran, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı 
Opera sanatının tartışmasız birkaç büyük zirvesinden biri olan Giuseppe Verdi, Alman soprano Diana Damrau ile İstanbul’a konuk oluyor. ‘Verdi’nin Sesi’ olarak bilinen sanatçı, 20 yılı aşkın zamandır La Scala’dan Viyana Devlet Operası’nda sayısız sahnede yer alan Damrau, festivalin temasına uygun bir şekilde kocası bas bariton Nicolas Testé ile sahne alıyor. 

9 Haziran, Rahmi M. Koç Müzesi 
Caz ve klasik müziğin yollarını kesiştiren projesiyle Dieter Ilg, klasik eserleri ruhlarına zarar vermeden caz kompozisyonlarına çeviriyor. Kontrbas sanatçısı Ilg cazın özgür armonik yapılarını klasik eserlere uyarlarken ona piyanist Rainer Böhm ve davulcu Patrice Héral eşlik ediyor.

12 Haziran, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı
Ülkemizin klasik müzik alanında en tanınmış isimlerinden olan Pekinel kardeşler, 1984’te büyük şef Herbert von Karajan’ın davetiyle Salzburg Festivali’ne konuk olmuş, o günden bu yana sayısız büyük sahnede yer almış ve dünyanın en iyi piyano ikilileri arasına isimlerini yazdırmıştır. Konserde Pekinellere Gerard Schwarz şefliğindeki, elinde 860 kayıtla dünya rekoru elinde tutan İngiliz Oda Orkestrası eşlik ediyor.