N01 Dining Chair

05 Nisan 2018

Şimdiden klasik mobilya parçaları arasına gireceği düşünülen N01 Dining Chair, Nendo ve Fritz Hansen tasarım evlerinin birlikteliğinden ortaya çıkıyor.

"Japon ve Danimarka tasarım hassasiyetinin buluştuğu parça ile Tokyo menşeili Nendo ve Kopenhaglı Fritz Hansen, çok hafif ama çok güçlü bir ‘eşya’ ortaya çıkarıyor."

Nendo ve Fritz Hansen, Salone del Mobile’de gün yüzüne çıkacak, bir tasarım sinerjisi ürünü olan ahşap sandalyelerini paylaşıyor. Japon/Danimarka kırması N01 Dining Chair ile tanışın. 

17-22 Nisan’da geçekleşecek olan Salone del Mobile’de, önümüzdeki birkaç yılın en iyi yemek sandalyesi ortaya çıkacak. Şimdiden klasik mobilya parçaları arasına gireceği düşünülen N01 Dining Chair, Nendo ve Fritz Hansen tasarım evlerinin birlikteliğinden ortaya çıkıyor. 

Japon tasarım evi Nendo, yılların mobilya üreticisi Fritz Hansen ile bir araya geldiğinde fark ediyorlar ki, aynı dili konuşuyorlar. Japon ve Danimarka tasarım hassasiyetinin buluştuğu parça ile Tokyo menşeili Nendo ve Kopenhaglı Fritz Hansen, çok hafif ama çok güçlü bir ‘eşya’ ortaya çıkarıyor. Yumuşak kıvrımlı oturma yeri ve sırt kısmı dokuz kat ağaçtan oluşan N01, çok beğenilen Ant ve Series7 parçalarının tekniği ile yapılmış. Aynı zamanda N01 Dining Chair, Danimarkalı markanın 1957’de Arne Jacobsen’in tasarımı Grand Prix modelinden sonra, piyasaya çıkardığı ilk ahşap tasarımı sandalye olma özelliğini taşıyor. 

Nendo tarafından Fritz Hensen için tasarlanan N01 Dining Chair'in eskizi.

Tahta bir sandalye yapmak herkese kolay görünebilir. Ama bir düşünün; aslında bir tasarımcı kendi zihinsel yapısını ve filozofik duruşunu bir objeye, üstelik yıllarca kullanılacak olan bir tanesine dönüştürüyor. Ve eğer bu sandalyeye dikkatli bakarsanız, Nendo’nun hem kendi görüşünü katmak istediğini ve bu sayede çağdaş bir parça ortaya çıkardığını, hem de Fritz Hansen’in geleneksel ve tarihsel duruşunu da korumaya gayret ettiğini ve başardığını görüyorsunuz. Ve bir defa daha altını çizmemiz gerekirse; ilk kez Salone del Mobile’de tanıştırılacak olan bu özel parça, hem 1924’ten beri mobilya üreten bir Danimarkalı markayı, hem de Japon yenilikçiliğini aynı anda sunuyor.