Nadir Patek Philippe saatler açık artırmaya çıkıyor

05 Şubat 2021

Son derece nadir bulunan beş adet Patek Philippe kol saati, 13. Cenevre Saat Müzayedesi ve 12. Hong Kong Saat Müzayedesi'nde satışa sunulacak.

"Patek Philippe Ref. 2499, herhangi bir kadran veya kasa kombinasyonuyla, her koleksiyonu taçlandıracak arzu nesnesi olarak kabul edilen en ikonik saatlerinden biri."

Patek Philippe’nin en nadir modelleri arasında en üst sıralarda yer alan Ref. 2499 ve Ref. 3974 modelleri açık artırmaya çıkıyor. Bahar aylarında Cenevre ve Hong Kong’da gerçekleşecek müzayedeler, dünyanın dört bir yanındaki koleksiyonerler için bu çok özel modellere sahip olabilecekleri nadir fırsatlar sunacak.

Phillips, Bar & Russo iş birliğiyle, dört adet tam otomatik takvimli kronografı Ref. 2499 yaklaşan 13. Cenevre Saat Müzayedesi’ndeki seçkilerine dahil ettiklerini açıkladı. Aynı zamanda, beş nadir saatten biri olan pembe altın detaylı Ref. 3974 modeli de Mayıs'taki 12. Hong Kong Saat Müzayedesi’nde görücüye çıkacak.


Pembe altın detaylı Patek Philippe Ref. 2499 

Ref. 2499 kadar imrenilen bir otomatik kronograf ile henüz karşılaşmadığımızı söylemek abartı olmaz. Ancak kendisinden sonra gelen sayısız saati etkilemiş olmasına rağmen, rastlamanın inanılmaz derecede zor olduğunun altını çizmemiz gerekiyor: saatin bu modeli 1951 ile 1985 arasında sadece 349 adet üretildi. Bu dörtlü set, elde edilmesi yirmi yıl süren tek bir koleksiyona ait. Koleksiyon, 18 ayar sarı altından Seri 1, 3 ve 4'ün yanı sıra yalnızca dokuzunun üretildiğine inanılan 18 ayar pembe altından ultra özel Seri 2'den oluşuyor. 35 yıllık üretimden çıkan saatler nadiren satışa çıkıyor. Ancak Phillips’in geçen yaz gerçekleştirdiği açık artırmada, bir adet Seri 4, 607.590 dolardan alıcısını bulmuştu.

Yaptıkları ortak açıklamada Philips'ten Aurel Bac ve Alex Ghotbi,“Yirmi yıla yakın bir süredir ilk kez, Ref. 2499'un dört serisinin hepsini tek bir satışta sunmanın heyecanını ve onurunu yaşıyoruz, bu da ilkbahar 2021 müzayedemizi emsalsız kılıyor. Patek Philippe Ref. 2499, herhangi bir kadran veya kasa kombinasyonuyla, her koleksiyonu taçlandıracak arzu nesnesi olarak kabul edilen en ikonik saatlerinden biri.” diyor.


Pembe altın detaylı Patek Philippe Ref. 3974 

Her iki model de son derece nadir olmakla birlikte, Ref. 3974 belki de bulunması en zor olanı. Saat üreticisinin 150. yıl dönümünü kutlamak için 1989 yılında üretilen saat, seri olarak üretilen, dakika tekrarlayıcı ve sonsuz takvime sahip ilk otomatik kurmalı kol saati. Bu model, beşi efsanevi Jean-Pierre Hagmann tarafından tasarlanan pembe altın kasalı olmak üzere, toplam sadece 120 adet yaratılmıştı.