Namibya’daki Porky Hefer tasarımlı Sossus Meskeni

25 Ağustos 2020

Güney Afrikalı tasarımcı Porky Hefer, Namibya’daki vahşi doğa rezervinde inşa ettiği misafir evini yaparken kuş yuvalarından ilham almış. Sossus’taki Mesken, 24 bin hektarlık Namib Çölü’ndeki Nubib ve Zaris Dağları arasında kalan Namib Tsaris Koruma Bölgesi’nde yer alıyor.


Güney Afrikalı tasarımcı Porky Hefer, Namibya’daki vahşi doğa rezervinde inşa ettiği misafir evini yaparken kuş yuvalarından ilham almış. Bu kuş yuvası görünümlü mesken tasarlanırken, Güney Afrika’nın yerel kuş türü olan, büyük yuvalarıyla meşhur, sosyal dokumacı kuşlarının habitatından esinlenilmiş. Sossus’taki Mesken, 24 bin hektarlık Namib Çölü’ndeki Nubib ve Zaris Dağları arasında kalan Namib Tsaris Koruma Bölgesi’nde yer alıyor. 


Aslında bu dört odalı misafir evi, Hefer’in geçmişte ürettiği kuş yuvası görünümlü, bitki saplarını metal bir iskelete örerek ürettiği koltukların evrimleşmiş hali olarak görülebilir. “Bu küçük kuş yuvalarının bir sandalyeden veya bir tasarım parçasından çok daha büyük bir proje olduğuna emindim.” diyor Hefer, “3 sene boyunca bu yuvaların olduğu kampları tasarladım. Yuvaların form ve materyallerini bulundukları bölgeye göre değiştirerek tasarlamaya özen gösterdim.” diye ekliyor Hefer, “Çoğunlukla insanlar beni anlamadı, 4 duvarlı ve çatılı evleri tercih etiler… ama ben denemeye devam ettim.”


Bu üç katlı misafir evi, tamamıyla şehirden uzak ve kendi su ve elektrik haznesiyle çalışıyor. Aynı sosyal dokumacı kuşların yuvası gibi, evin bazı kesimlerinde birkaç katmandan oluşan çıkıntılar yer alıyor. Yapının çoğunluğu, elle bükülmüş demir bir yapı ile desteklenen Kuzey Namibya’dan toplanmış kamış çubuklarından oluşuyor. Duvarların bir kısmı ise Deve Dikeni ağaçlarını andırması için, özenle yerleştirilmiş granit kütlelerinden oluşuyor. Misafir evinin içerisindeki duvarlar da kamıştan, ancak bazı odalar dış kabuktan ayrılarak daha soğuk aylar için yalıtıma kolaylık sağlıyor. Yer ve ahşap parçalar ise Rodazyan tik ağacından üretilmiş.


Hefer evin iç tasarımı ve dekorasyonu için eşi Yelda Bayraktar ve kreatif danışman Maybe Corpaci ile birlikte çalışmış. Bu üçlü, evi yaparken mobilyaların evin içine mükemmel şekilde uymasına ve modern bir görünüm katacak parçaların bulunmasına özen göstermiş. Örneğin salonda koyu kırmızı bir deriyle döşenmiş Chesterfield tarzı bir koltuk da yer alıyor. 


Dışarıda ise, bir zamanlar zebralar için bir yıkanma bölgesi olan, misafirler için bir yüzme havuzu inşa edilmiş. “Bu zebralar, misafirlerimiz evin dışındaki açık hava sinemasında film izlerken misafirlerimize katılmalarıyla meşhurlar.” diyor Hefer, “Şaşırtıcı bir şekilde yerel bir babun sürüsü de bölgeye akın etmiş durumda, ancak bölgeye hasar verip yok etmek yerine binayı ilgiyle inceliyorlar.”


Bundan önce kendi kreatif danışmanlık şirketi Animal Farm yöneten Porky Hefer, stüdyosunu 2011 yılında kurmuş. Sossus’taki Mesken, tasarımcının ilk mimari projesi ve Namibya’daki sayılı tasarım odaklı yerleşim yerlerinden biri.