Nano Perspektifte Ultra Kompakt Kamera

28 Aralık 2021

Princeton ve Washington Üniversitelerinden araştırmacılar, hacmi 500.000 kat daha büyük olan geleneksel bir bileşik kamera lensi ile eşit düzeyde netliğe sahip olan, tam renkli görüntü üretebilen ultra kompakt bir kamera geliştirdi.

Kameranın işleyişi, 1,6 milyon silindirik direk ile süslenmiş “metasurface” adı verilen bir teknolojiye dayanıyor.

Princeton bilgisayar bilimi bölümü öğretim üyesi ve projenin kıdemli yazarı Felix Heide çalışma ile ilgili ; “Ayrık yüzeyleri ultra yüksek çözünürlüğe sahip kameralara dönüştürebiliriz, böylece telefonunuzun arkasında üç kameraya ihtiyaç duymazsınız ve telefonunuzun arka yüzünün tamamı dev bir kamera haline gelir.” diyor.
Geleneksel bir kamera, ışık ışınlarını odaklamak için bir dizi kavisli cam veya plastik lens kullanırken, optik sistem metasurface teknolojisine dayanıyor. Bu teknoloji ise, standart üretim yöntemleri ile uyumlu cam benzeri bir malzemeden elde edildiğinden, tasarımın geleneksel lenslerden daha düşük maliyetler ile kolayca seri üretilebileceği anlamına geliyor. Bunun yanı sıra, çalışmanın kıdemli yazarı Heide, ultra kompakt görüntüleyicileri kullanarak sensör yüzeyler yaratmayı öngörüyor. Bu sayede sistem, hastalıkları teşhis etmek ve tedavi etmek için tıbbi robotlar ile minimal derecede saldırgan endoskopi sağlayabilecek ve boyut ile ağırlık bakımından kısıtlı robotlar için imgelemeyi iyileştirecek.