Nanoteknolojinin Yeni Merkezi: New Lab

11 Nisan 2017

Yaklaşık bir asır önce, Brooklyn Navy Yard’da 128 askeri inovasyonun merkezi olan demir bina, şu anda bir nanoteknoloji merkezi.

"Kaynak makineleri, lazerler ve 3D printerlar gibi prototip üretiminde büyük önem taşıyan kaynaklar New Lab’de bolca mevcut."

Teknolojik donanım tasarımcılarının, girişimcilerinin ve mühendislerinin buluşup yeni fikirler ve işler çıkarması için artık dev bir merkez var. Asıl amacı hali hazırda hayatımızda olan teknolojileri geliştirmek ve hayatımızı değiştirecek yeni teknolojik inovasyonların çıkış noktası olmak olan New Lab, Brooklyn’in Navy Yard bölgesinde yer alıyor.


Kurucularından biri olan David Belt, New Lab’i robot teknolojisi ve yapay zeka şirketlerinin ortak bir çalışma alanı olarak tanımlıyor. Aklımıza ister istemez Netflix’in popüler dizisi Westworld’ün fütüristik binası ve laboratuvarları geliyor. Aslına bakarsanız çok da farklı bir hisse sahip değil New Lab.

Daha önce gemilerin monte edildiği demir bina, şimdi teknoloji üretim alanlarına ayrılmış, pek çok merkezden ve laboratuvardan oluşuyor. Software şirketleri için kaynakların bol olduğunu belirten tasarımcılar, hardware üzerine yoğunlaşan şirketlerin ekipman kaynaklarının ve grupları bir araya getiren çalışma alanlarının çok az olduğunu öne sürüyor. Bu yüzden New Lab geleceğin robot ve yapay zeka teknoloji piyasası için bir hayli önemli. Kaynak makineleri, lazerler ve 3D printer'lar gibi prototip üretiminde büyük önem taşıyan kaynaklar New Lab’de bolca mevcut. Robot teknolojisinin sanatsal tasarımla buluştuğu merkez, belki de geleceğin insana en yakın yapay zekasının üretildiği yer olacak.