NASA, Güneş’in 10 yıllık hareketini 61 dakikalık videoda derledi

01 Temmuz 2020

NASA, Güneş’in 10 yıllık hareketini içeren hızlandırılmış film oluşturmak için Solar Dynamics Gözlemevi'nden alınan 87 binden fazla yüksek çözünürlüklü görüntüyü bir araya getirdi.

Video, NASA'nın 2010'dan beri dünyadaki yörüngesinden güneşi fotoğraflayan Solar Dinamikleri Gözlemevi (SDO) uydusunun 10. yıldönümünü kutlamak için yayınlandı. NASA, uydudan her saat için bir fotoğraf seçerek SDO uydusu ile çekilen 425 milyon yüksek çözünürlüklü görüntüyü düzenledi. Video, son on yılı 61 dakikalık bir videoya dönüştürürken her saniye yaklaşık bir günü temsil ediyor.

Hızlandırılmış videoda, güneşin en dış atmosferik katmanı olan koronayı görüyoruz bunun için 17.1 nanometrelik ultraviyole dalga boyunda çekilen görüntüler kullanılmış. SDO, son on yıldır doğrudan Güneş’e odaklanmış olmasına rağmen, videoda Dünya'nın veya uydu ile Güneş’in arasından geçen Ay’ın neden olduğu karanlık görüntüler de mevcut.

11 Şubat 2010'da başlatılan SDO, NASA'nın Güneş'in Dünya üzerindeki etkisini anlamayı amaçlayan Yıldızla Yaşam programının bir parçası.