NASA ve SpaceX iş birliği yeniden uzaya gidiyor

29 Ocak 2021

NASA ve SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu'na ikinci mürettebat rotasyon görevinin başlatılması için 20 Nisan 2021'i hedefliyor.

NASA ve SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu'na ikinci mürettebat rotasyon görevinin başlatılması için 20 Nisan 2021'i hedefliyor. Crew-2 görevi, NASA astronotları Shane Kimbrough ve Megan McArthur'un sırasıyla uzay aracı komutanı ve pilot olarak görev yaptığı NASA Kennedy'deki Launch Complex 39A'dan havalanacak. Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı astronotu Akihiko Hoshide ve Thomas Pesquet, görev uzmanları olarak katılacak.

Thomas’ın Uluslararası Uzay İstasyonundaki ikinci görevinin adı Alpha'dır. Bu, Dünya'ya en yakın yıldız sistemi olan Alpha Centauri'den sonra, Fransız geleneğini yıldızlardan veya takımyıldızlardan sonra isim uzayı görevlerine izliyor. Thomas şu anda simülatördeki yeni uzay aracı için eğitim alıyor ve Uluslararası Uzay İstasyonu'nda altı ay kaldığı süre boyunca, uzayda geçirdiği zamanın en iyisinin yapıldığından emin olmak için becerilerini tazeliyor.

SpaceX sistemi, NASA’nın 2011’den 30 yıla kadar hizmet veren Uzay Mekiği programının devamı olarak hizmet etmek üzere tasarlanıyor. NASA, SpaceX ile sonbaharda hedeflenen Crew-3 görevinin başlatılması için hazırlıklara devam ettiğini söyledi.