NASA’dan astronotlar için yeni kıyafet

01 Kasım 2019

Yarım asır sonra yeniden Ay’a ayak basmaya hazırlanan NASA, uzaya göndereceği astronotlar için tasarladığı yeni kıyafetleri tanıttı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Artemis Projesi ile 52 yıl sonra Ay’a dönmeyi planlıyor. 2024 yılına kadar bir kadın ve bir erkek astronotu uzaya çıkaracağını duyuran NASA bu önemli misyon için uzay giysileri tasarlamaya başladı bile. Astronotların Ay yüzeyinde daha rahat hareket etmeleri için eski üniformalara göre daha esnek bir yapıya sahip olacağı belirtilen giysilerin her astronot için özel üretileceği açıklandı.

Kurumun 1970’li yıllarda yürüttüğü uzun soluklu Apollo misyonlarında kullanılan giysilerden ilhamla tasarladığı yeni uzay giysilerinin ilk prototipleri geçtiğimiz günlerde kamuoyuna tanıtıldı. Prototipler her ne kadar NASA’nın Apollo misyonunda kullanılanlara benzese de bilim adamlarının daha önce kullanılan uzay kıyafetlerinin eksik noktalarına yoğunlaşarak tasarımı mükemmelleştirme çalıştıkları belirtildi. En önemli değişiklik ise giysilerin güncellenmiş güvenlik mekanizması ve hareket kabiliyetleri. Daha esnek diz kısmı ve esnek tabanlar sayesinde, uzay giysisinin “yürüyüş tarzı” çömelme ve kalkmayı daha da kolaylaştıracak.

Yeni tasarımın giyilme şekli de büyük bir değişiklik içeriyor. Her giysi astronotun vücuduna göre özel olarak üretileceği için astronotların giysi değiştirmesi eskisinden daha kısa sürecek.Yeni uzak giysilerinin kask teknolojisi de oldukça gelişmiş. Mikrofon ve kulaklıklar daha iyi bir ses kalitesine sahip. Dahası uzun görevlerde astronotlara oldukça zor zamanlar yaşatan kask daha az terleme yaparak astronotlara daha rahat bir çalışma alanı sağlayacak. Kaska yüksek hızlı kablosuz veri bağlantısı sağlayacak bir HD kamera ve aydınlatma için ışık da yerleştirilmiş. 

xEMU tarafından üretilen giysilerin, daha ucuz ve hızlı şekilde üretilmesinin yolları halen aranmakta. Sualtı testleri devam eden tasarımların 2021 yılında uzay şartlarında da test edilmesi planlanıyor.