NASA'nın helikopteri, Mars'ta kaydedilen ilk ses klibini yakaladı

11 Mayıs 2021

NASA’nın Mars Ingenuity’si, “tarihte ilk” denecek bir başka başarıya ulaştı.

NASA’nın keşif aracı Perseverance ile Mars'a gönderdiği mini helikopter Ingenuity'nin uçuşu sırasında çıkardığı ses kayıtlara geçti. Yayınlanan videoda, Mars'ın üzerinde test uçuşu yapan mini helikopterin çıkardığı ses çok az da olsa duyuluyor.


Gezegenin ince olan atmosferi nedeniyle, Mars’taki rüzgarları hesaba bile katmadan, sesin yayılmasının daha da zorlaştığını söylemek mümkün. NASA, duymayı kolaylaştırmak için, uzay aracının dönen kanatları tarafından üretilen 84 hertz frekansını izole ederek kaydı yeniden düzenledi. Perseverance’ın SuperCam lideri David Mimoun, şöyle konuştu: “Bu çok güzel bir sürpriz oldu. Bu kayıt, Mars atmosferini anlamamız için bir altın madeni niteliğinde olacak.”

NASA'dan yapılan açıklamada, mini helikopterin uçuşunun 108 saniye sürdüğü kaydedilerek, yaklaşık 10 metre yükseklikte uçtuğu belirtildi. Mars’a gönderilen keşif aracı Perseverance ve mini helikopteri Ingenuity NASA'nın California'daki Jet İtki Laboratuvarı'nda inşa edilen ve plütonyum yakıtıyla çalışan Perseverance keşif aracı, 30 Temmuz 2020’de fırlatıldıktan yaklaşık 7 ay sonra 18 Şubat’ta Mars’a inmişti.


Mars'a gönderilen araçlar içinde en gelişmiş teknolojik özelliklere sahip Perseverance’ın Kızıl Gezegen'deki yeni misyonunun gerçekleşmesi için altyapı çalışmalarına 2,4 milyar dolar, aracın yüzeye inmesini ve çalıştırılmasını mümkün kılan sistem için de 300 milyon dolar harcanmıştı. Perseverance ile gönderilen mini helikopter Ingenuity de 19 Nisan'da gerçekleştirdiği yaklaşık 1 dakikalık ilk başarılı uçuşuyla 'başka bir gezegende uçurulan ilk hava aracı' olarak tarihe geçmişti.