National Gallery’nin 200 Yılı Sketch In Bloom ile Kutlanıyor

16 Mayıs 2024

Londra’nın en ünlü restoranlarından Sketch, National Gallery’nin 200 yıllık geçmişini kutlamaya hazırlanıyor.

10 yıldır baharın gelişini “Sketch in Bloom” ile karşılayan restoran, bu senenin konseptini National Gallery’e ithafen misafirlerinin beğenisine sunuyor. Sketch’in tarihi dokusu ve ambiyansıyla iç içe geçecek şekilde dört çiçek sanatçısı tarafından hazırlanan “Sketch in Bloom”; girişten koridorlara, koridorlardan yemek alanına, yemek alanından ünlü Pod Loos tuvaletlere kadar yayılacak bir dizi çiçek enstalasyonuyla renkleniyor. 
İç mimarisini ünlü sanatçılar ve tasarımcılarla beraber tuvale dönüştürmesiyle bilinen Sketch, bu seneki stüdyo seçkisinde Rebel Rebel, Lucy Vail Floristry, JamJar Flowers ve Yan Skates gibi isimlere yer veriyor. 
Girişte Edouard Manet’in Eva Gonzalès portresinden esinlenerek hazırlanan botanik tasarım, tavandan sarkıtılmış çerçeveyle “Sketch in Bloom” için görsel bir ön izleme niteliğinde misafirleri karşılıyor. Lecture Room ve Library kısımlarında ise empresyonist ressam Alfred Sisley’den ilham alınarak yerleştirilen Pastoral Inspiration isimli bütün konumlanırken, The Glade’nin yüksek tavanlı yemek alanında zaman geçirecek misafirleri ise, JMW Turner’ın Ulysses Deriding Polyphemus tablosunun renklerinden esinlenen iç içe geçmiş kumaşlar altında bir yemek deneyimi bekliyor.18. yüzyıldan kalma neoklasik binanın mimarisiyle bütünleşen çiçek tasarımları, Sketch’in tarihi dokusunu bahar tadında bir yemek deneyimiyle taçlandırırken, National Gallery’nin zengin kültürel mirasına saygı duruşunda bulunuyor. National Gallery’nin 200. yılını kutlamak adına yaratılan çiçek temalı enstalasyonlar mayıs ayı boyunca görülebilir. 


Fotoğraflar: Wallpaper Magazine