Naubau güneş gözlükerine Marcel Breuer etkisi

13 Mayıs 2019

Marcel Breuer Bauhaus mobilyaları Neubau güneş gözlüklerine ilham veriyor.

Bauhaus yüzüncü yılını kutlarken, Silhouette'in gözlük markası Neubau, özel bir baskı için okulun kuruluş ilkelerine yeni bir bakış açısı getiriyor.


Bauhaus’u düşündüğümüzde aklımıza ilk mobilya gelse de, bu yıl 100. yılı kutlanan akımın tasarım, seri üretim ve hatta teknoloji üzerindeki etkisinin büyüklüğünü biliyoruz. 2016 yılından beri, çevreye duyarlı, Avusturya kökenli bir şirket olarak ünlenen Neubau, kaliteyi eko-pozitif tasarımla birleştiriyor. Ambalajlarını tutkal gerektirmeden selüloz tabanından üretiyor ve gözlük temizleme bezleri geri dönüştürülmüş plastik şişelerden yapılıyor. Gözlük çerçeveleri Hint yağı ile üretildiği için çerçeveler son derece hafif.
Bauhaus, çalışmalarında zanaatın sosyal etkiye sahip becerilerle bir araya geldiği bir çalışma yöntemi formüle etmeye çalıştı. Öğretmenleri dokuma, resim ve el sanatları gibi pratik disiplinleri bir araya getirdi. “Sanat tüm yöntemlerin üzerinde yükselen bir ifade biçimidir; kendi başına öğretilemez, ancak el sanatları kesinlikle öğretilebilir.” Walter Gropius, Nisan 1919'da Bauhaus Manifestosu'nda sanat ile ilgili düşüncelerini bu şekilde dile getiriyordu. Neubau’nun sanatı yeni teknolojilerle bir araya getirme felsefesi ve seri üretim yaklaşımı da bundan çok farklı değil.


Marcel Breuer’in tasarladığı ikonik Wassily sandalye, bu çerçevelerin kıvrık boruyu andıran yapısına ilham vermiş. Üç boyutlu baskı tekniklerini kullanarak titanyuma şekil verebilmeyi başarmışlar. Mat yüzeyi ile çerçeve, neredeyse bir heykel havası taşıyor.