Nazik ve Komplike Bir İş Birliği: Tilda Swinton ve Gentle Monster

18 Mart 2017

Gentle Monster Tilda Swinton ile ilham veren bir iş birliği yapıyor.

"Koleksiyon incelendiğinde dikkati çeken bağımsız ruh, markanın adeta Swinton için özel olarak hazırlanmış olduğu hissini oluşturuyor."

Hem “vintage”, hem de fütüristik bir imajı olan Koreli gözlük markası Gentle Monster farklı ve deneysel tasarımları ile karşımıza çıkıyor. Otuzdan fazla ülkede satışı olan markanın Tome, Chris Habana, pushBUTTON ve Jain Song gibi markalarla da iş birliği bulunmakta. “High-end” bir deneyim yaşatmayı tasarım felsefesi olarak benimseyen Gentle Monster son iş birliğini bu felsefeyi birebir yaşatan bir isim ile yaptı: Tilda Swinton.

Koleksiyon incelendiği zaman, markanın adeta Swinton için özel olarak hazırlanmış olduğu hissi oluşuyor. Swinton, karakteristik yüzü ve karizmatik stili ile Gentle Monster’ı büyük bir asaletle taşıyor. Hem markanın, hem de sanatçının bu kadar iddialı olması ikilinin birbiriyle bütünleşmesine yol açıyor. 

Ancak bir yandan markanın internet sitesini ziyaret edince, bu benzerliğin tatlı bir çatışmaya dönüştüğünü de görüyoruz. Bu çatışma, Erik Madigen Heck’in yazıp yönettiği kısa tanıtım filmine yansıyor. Filmde markanın kimliğini, Tilda Swinton’ın duruşunu ve iş birliği sonucunda ortaya çıkan koleksiyonun ruhunu yakalıyoruz.

Koleksiyonun başrol oyuncusu da filmin ilk sahnesinde karşımıza çıkan aynalı Trick of the Light modeli oluyor. Diğer modeller ise Newtonic ve Eye Eye. Bu iki modelin de aynalı model kadar iddialı olduğunu söyleyebiliriz. Taktığınız zaman şüphesiz ki Swinton’ın ruhuna bürüneceğiniz, ama aynı zamanda kendi tarzınızı da yansıtabileceğiniz modellerin farklı renkleri de mevcut.


Trick of the Light modeli

Eye Eye modeli


Newtonic modeli