Nefes kesici 5 kış rotası

15 Kasım 2019

Kış aylarının gelmesine birkaç gün kala dünyanın dört bir yanında beyaz örtüsüyle bu kış nefesinizi kesecek destinasyonları sizler için derledik.

Deniz, kum ve güneş ile geçen yaz ayları yerini soğuk, yağmurlu ve karlı kış aylarına bırakmak üzere. Her ne kadar kış havaları tatil için cezbedici olmasa da dünyanın bazı köşeleri tam da bu zamanlar en güzel günlerini yaşamakta.

Kanada

Kış mevsimi denilince akla ilk gelen destinasyonlardan bir tanesi olan Kanada’da karın düşmesi ile British Colombia ve Alberta’nın en güzel dağlarında kayak yapabilir, ülkenin dillere destan kanyonlarında buz tırmanışı deneyebilir ya da Kuzey Işıklarını izlemek için ülkenin kuzeyine doğru yola çıkabilirsiniz. Eğer tatilinizi hem dinlenerek hem de eğlenerek geçirmek istiyorsanız her yıl Ottowa kentinde gerçekleşen ve dünyanın en büyük kış festivali olarak adlandırılan Winterlude’a katılabilirsiniz.

Japonya

Uzakdoğu’nun mistik ülkesi Japonya’nın misafirlerine her mevsim bir sürprizi var: bahar aylarında çiçek açan kiraz ağaçları, sonbaharda turuncu ve sarının binbir tonuna bürünen parkları ve tabii ki kışın kayak ve snowboard yapabileceğiniz muhteşem dağları. Aslında Avustralyalıların kış rotasında yıllardır bir numarada olan Japonya yavaş yavaş batılıların da radarına girmeye başladı. Eğer bu seneki kayak tatilinizi Uzakdoğu’ya taşımayı düşünürseniz ilk tercihinizi Japonya’nın Kış Olimpiyatları’na da ev sahipliği yapan kenti Nagano’dan yana kullanabilirsiniz. Dağlarda enerjinizi tüketip Nagano’nun ünlü kaplıcalarında yenilendikten sonra, bölgedeki Budist tapınaklarına uğrayıp Togakushi Minzoku-kan Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

İzlanda

Her ne kadar gündüzler kısa ve hava dondurucu soğuk olsa da, İzlanda’yı bütünüyle tecrübe etmek istiyorsanız bu soğuk ada ülkesine mutlaka kışın yolculuk yapmalısınız. İzlanda yolculuğunuzda Kuzey Işıklarını izleyebilir, Gullfoss Şelalesi ve diğer birçok doğal güzellikleri ziyaret edebilir, termal sularda yorgunluğunuzu atabilirsiniz. İzlanda aynı zamanda kışın okyanusun derinliklerini keşfe çıkmak için de doğru bir destinasyon. Başkent Reykjavík İzlanda gezinize başlamak için en doğru yer. Şubat ayında gerçekleşen Geleneksel Kuzey Işıkları Festivali’nde hem İzlanda kültürünü yakından tanıyabilir hem de Kuzey Işıkları’nın büyüsüne kendinizi kaptırabilirsiniz.

Avusturya

Gezginlerin klasikleşmiş kış rotalarından olan Avusturya, büyüleyici köyleri, manzaraları ve donmuş gölleri ile özellikle Noel zamanı unutulmaz bir atmosfere bürünüyor. Noel pazarlarının birbirinden renkli hediyelik eşyalar arasında kendinizi kaybedip, Kaiserschmarrn gibi lokal lezzetleri deneyerek Avusturya gezinize renk katabilirsiniz. Eğer kış tatilinizi kayak tatiline çevirmek isterseniz de dünyanın sayılı kayak merkezlerinden St. Anton’u ziyaret edebilirsiniz.

İsviçre

Birçokları kışın İsviçre’ye kayak yapmak veya çılgın kış sporlarını denemek için gidiyor fakat İsviçre’yi vazgeçilmez kış rotalarından biri yapan sadece dağları ve kayak merkezleri değil. Ülkenin meşhur fondüsünü dağ evlerinde servis edilen Alp peynirini ve kiraz kanyağını deneyebilirsiniz. Noel ve yeni yıl zamanı ise İsviçre’nin kış mevsimi kültürünü tanımak için en iyi zaman.