Neri Oxman’ın Melanin Enstalasyonu: Totems

22 Nisan 2019

Oxman; “Bu gezegende hayatta kalmaya devam edeceksek, evrensel bilgeliğe geri dönmeliyiz.”

Neri Oxman ve The Mediated Matter Group, deri üzerinde bulunan melanini kullanarak bir enstalasyon tasarladı. Proje, Ravi Naidoo tarafından başlatılmış ve ilk olarak 2018'de Design Indaba'da tanıtılmıştı.

Triennale di Milano sergisi için tasarlanan ¨Totems¨ enstalasyonu, 3 boyutlu olarak basılmış şeffaf tuğla içindeki sıvı melaninin, karmaşık kanallara enjekte edilmesi ile oluşan ten rengi tüyler oluşuyor.


Oxman; “Bu gezegende hayatta kalmaya devam edeceksek, evrensel bilgeliğe geri dönmeliyiz.”


Oxman, "Proje dünyadaki bio çeşitliliğin büyük bir ölçüde tehdit altında olduğu bir dönemde yayınlandı," diyor. “Ekibim ve ben, yaşam sistemlerindeki bio çeşitliliği koruyabilen ve artırabilen, iklim değişikliğinin tehlikelerine dayanan materyalleri ve kimyasal maddeleri araştırdık. Melanin de böyle bir madde.”
İnsan derisine, saça ve göze renk veren melanin pigmenti, hayvan ve bitkilerde de bulunuyor. Melaninin insanları güneşin zararlı UV ışınlarından koruduğu iyi bilinmesine rağmen, bu madde aslında daha geniş koruyucu özelliklere de sahip.

Biyologlar, melaninin mikroorganizmaları yüksek sıcaklıklardan, kimyasal stresten ve biyokimyasal tehditlerden koruduğunu gözlemledi. Bazı mantarların hücre gelişimine yardımcı olan enerjiyi toplamak için melanin kullandığı görülüyor. Bunların hepsi, mimariyi ve tasarımda çevre odaklı büyümeyi araştıran araştırmacıların da ilgisini çekiyor.

Araştırmacılar, biyolojk malzemeleri mimaride kullanarak binaları ve nesneleri etrafındaki canlı sistemlere nasıl entegre edebileceğini araştırıyorlar.  Enerji üretimi ve geri dönüşüm gibi işlevleri gerçekleştirmek için doğal süreçleri kullanıyorlar.The Mediated Matter Group, proje için melanini iki ayrı şekilde elde etti - kuş tüylerinden ve mürekkep balığının mürekkebinden çıkararak ve laboratuarda sentezleyerek. Totems heykeli, her biri kendine özgü altı farklı türden melanin içeriyor. Mediated Matter Group, Totems ismini, Amerika'nın yerli halklarının kültüründeki sembolik heykellere bir gönderme olarak seçtiğini belirtiyor;  kelime Kuzey Amerika Ojibwe dilinden geliyor. Yani diğer bir adıyla ¨doğaya verilen özgürlük¨ diyebiliriz.