NEW YORK Gastronomi Haritası

24 Kasım 2016

Gastronomi sahnesine yön veren Michelin rehberi, bu yılın New York edisyonunu yayınladı; yeni yıldızlı restoranlar şehrin yeme-içme rotasını değiştirdi. İşte dört sürpriz muhitten dört çok konuşulan restoran...

Mahalle restoranı olarak açılan, ulaşılabilir ‘fine dining’ iddiasıyla yola çıkan, ‘tarladan sofraya’ konseptli Faro, şehrin en özgün İtalyanı. Şimdilik.

Gastronomi sahnesine yön veren Michelin rehberi, bu yılın New York edisyonunu yayınladı; yeni yıldızlı restoranlar şehrin yeme-içme rotasını değiştirdi. İşte dört sürpriz muhitten dört çok konuşulan restoran...

 

Faro, Bushwick
‘Bib Gourmand’ statüsünden tek Michelin yıldızlı restoranlar ligine yükseldi; Brooklyn’in sanat ruhlu muhiti Bushwick’i Michelin haritasına dahil etti. Williamsburg’un yerli/yabancı turist kalabalığından kaçıp Bushwick’e sığınan lokal sanatçılar için sirenler çalmaya başladı. Mahalle restoranı olarak açılan, ulaşılabilir ‘fine dining’ iddiasıyla yola çıkan, ‘tarladan sofraya’ konseptli Faro, şehrin en özgün İtalyanı. Şimdilik. Faro hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

436 Jefferson St, Brooklyn  

 

Sushi Inoue, Harlem
Sezonun asıl sürprizi. Bugüne kadar eleştirmenlerin radarına takılmamış, hakkında pek yazı çıkmamış Harlem’in gizli suşi noktası, beklenmedik bir şekilde Michelin yıldızı kaptı; bir süredir yeni yeme-içme sahnesiyle konuşulan Harlem’in gastronomik açılımını bu sayede tescillemiş oldu. Sadece, Harlem ve suşi eşleşmesini deneyimlemek adına bile gidilir. Sushi Inoue hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

381 Lenox Ave, New York

 

Aska, Williamsburg
İlk olarak Williamsburg’un kuzeyinde açılan Aska, 2012 – 2014 arası açık kalmış; modern Nordik mutfağını yaratıcı bir dille yorumlamısyla tüm eleştirmenlerden tam not almıştı. Yaratıcı/sahibi şef Fredrik Berselius, sürpriz bir kararla Aska’yı kapatıp, bir sene sonra, bu kez muhitin güney kanadında açtı. Boydan boya simsiyah bir duvarın ve kapının arkasında gizli, yeni sürüm Aska, sürdürülebilir mutfak mottosuyla açıldı; her sezon değişen 215 dolarlık tadım mönüsüyle ilgi odağı oldu. Bu değişim sayesinde hanesine bir Michelin yıldızı daha kondurdu; bu yıl Michelin’in New York rehberinde sınıf atlayan tek restoran oldu. Aska hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


47 S 5th St, Brooklyn 

 

Tim Ho Wan, East Village
Şehrin en yeni ve havalı gastronomi noktası 5’inci Cadde üzerinde, 10 ile 11’nci sokağın kesişiminde, Hong Kong’tan ithal ufacık bir  ‘Dim Sum’ noktası. Henüz bu hafta açıldı, Michelin yıldızını beraberinde getirdi; “Dünyanın En Ucuz Michelin Yıldızlı Restoranı” unvanıyla New York’a iniş yaptı. Hong Kong çıkışlı zincir restoran, Michelin ekibinin dikkatini ilk 2009 yılında çekmiş; tek yıldıza layık görülmüştü. Açılış günü, ABD’deki ilk dükkanı şerefine, New York kalabalığı soğuğa aldırmadan ortalama 3 saat kuyrukta bekledi. Şimdilik öğle ve akşam yemeği saatlerinde kısa bir süreliğine açık Tim Ho Wan’ın resmi açılışı 18 Ocak’ta. Rezervasyon alınmadığını not düşelim. Restoran hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

85 4th Ave, New York