New York Metropolitan Müzesi yeniden açılıyor

25 Ağustos 2020

Beş aydan fazla kapalı kaldıktan sonra 29 Ağustos Cumartesi gününden itibaren açılacak olan New York Metropolitan Müzesi, Yoko Ono'dan bir birlik mesajı ile ziyaretçilerini karşılıyor.

New York Metropolitan Sanat Müzesi (The Met), "kapsamlı" yeni sağlık ve güvenlik prosedürleriyle birlikte, 29 Ağustos'tan itibaren haftanın beş günü New York Beşinci Cadde'deki binasını yeniden açacak. Ülkenin en büyük sanat müzesi, koronavirüs salgını nedeniyle 13 Mart'ta kapanmıştı. The Met yetkilileri yaptıkları açıklamada, o zamandan önceki bir asırdan fazla bir süredir üç günden fazla kapalı olmadığını söylediler.

Müze yetkilileri, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin yanı sıra şehir ve eyaletten gelen sağlık ve güvenlik yönergelerini takip edeceklerini söyledi. Yeni koruyucu önlemler, ziyaretçileri iki milyon metrekareden fazla binanın kapasitesini %25'iyle sınırlandırmayı ve ziyaretçilerin ve personelin her zaman maske giymesini gerektirmeyi içeriyor.

Pandemi, kuruma önemli bir mali zarar verdi. Nisan ayında, bu mali yıl için 150 milyon dolara varan bir bütçe açığı beklediklerini ve müşteri hizmetleri ve perakende departmanında 81 çalışanı işten çıkardıklarını duyurmuştu. Üst düzey yöneticiler maaşlarında da önemli miktarda ücret kesintisi yapılmıştı.

Müze, kapıları kapalıyken web sitesinde ve sosyal medya kanallarında sanal programlar ve etkinlikler sunuyordu. Yetkililer, bu tekliflere devam etmeyi planladıklarını ve müze yeniden açıldığında geniş kalıcı koleksiyonuna ek olarak üç yeni sergi açmayı planladıklarını söylediler.

Direktör Max Hollein, "Bu dönem, New Yorklular için en sevdikleri sanat eserler ve Müzelerindeki mekanlarla yeniden bağlantı kurma zamanı olacak" dedi. "İnziva sürecinde pek çok insan Met'de olmayı ne kadar özlediklerini ifade etmek için bize ulaştı ve biz de ziyaretçilerimize tekrar hoşgeldiniz demek için sabırsızlanıyoruz." diyerek duygularını dile getirdi.

Müze, Perşembe ve Cuma günleri biraz geç saatlerde olmak üzere Perşembe'den Pazartesi'ye halka açık olacak.