New York Moda Haftası’nın ardından

12 Eylül 2019

Tasarımcıların 2020 bahar koleksiyonlarını görücüye çıkardıkları New York Moda Haftası’nda sona gelindi. Moda geçidinin ardından akılda kalanlar, önümüzdeki kış sezonunun renkli bir sezon olacağının sinyallerini verdi.

Hızlı geçen bir haftanın sonunda New York Moda Haftası tasarımcıların yeni koleksiyonları, sokak modasının öne çıkanları ve çılgın partilerin ardından bitti. 2020 bahar sezonunun ses getirecek tasarımlarının sergilendiği haftada bilinen ve merakla beklenen tasarımcıların koleksiyonlarının yanı sıra New York moda sahnesine ilk defa adım atan tasarımcılar da vardı.


New York Moda Haftası’nın yeni katılımcıları arasında Türkiye’den Raisa Vanessa da vardı. Spring Studios'da ilk defilelerini düzenleyen tasarımcı kardeşler “The Lambada” isimli 135 parçadan oluşan koleksiyonları ile büyük beğeni topladılar. 80’li yılların disko kültüründen ilhamını alan koleksiyonu izleyenler arasında Alman model Heidi Klum ve birçok influencer da vardı.


Haftaya damgasını vuran kişi ise Tom Ford oldu. New York’ta bir metro istasyonunda düzenlediği defile ile ilgi odağı olan tasarımcı Ford, 2020 baharı için deri biker ceketler, neon renklerin kullanıldığı ve heykeltıraşın elinde fırlamış gibi görünen bluzlar, geniş paçalı lastikli pantolonların olduğu bir koleksiyon hazırlamış.


Moda haftasının genel havasından bir hayli farklı bir koleksiyon sergileyen Vera Wang, de çok konuşulan isimler arasındaydı. Gotik romantik teması ile koleksiyonunu sunan Wang, siyah rengin, tüllerin ve dantellerin baskın olduğu, bir bahar koleksiyonundan beklenmeyecek bir defile ortaya koydu.

Geçtiğimiz sene Paris Moda Haftası’nda, Tommy Hilfiger ile hazırladığı ilk koleksiyonu tanıtan Amerikalı şarkıcı ve oyuncu Zendaya ise bu sefer işbirliğinin son koleksiyonunun tanıtımı için New York Moda Haftası’nı seçenler arasındaydı. 70’lere bolca gönderme yapan koleksiyonu Harlem’de sunan Hilfiger ve Zendaya, kadife ve deri materyaller kullanılarak hazırlanmış ekose kumaşlar ile günlük hayata rahatça uyarlanabilecek bir koleksiyona imza atmış.


Ralph Lauren ise Caz Çağı’nın şatafatını podyuma taşıdı. Büyük bir parti olarak tasarlanan defilede gösterişli gece elbiseleri ön plana çıktı. Elbiselere smokinler eşlik etti ve 2020 baharı için androjen bir görünümün de önemli olacağının sinyallerini verdi Ralph Lauren.

Bir buçuk yıl aradan sonra New York Moda Haftası’na geri dönen Jason Wu, 2020 bahar sezonu için oldukça renkli bir koleksiyon hazırlamıştı. Çiçek desenlerinin öne çıktığı koleksiyonda Wu romantik silüetler yaratmayı başarmış.