New York Modern Sanat Müzesi Ücretsiz Çevrimiçi Dersler başlatıyor

20 Nisan 2020

MoMA’nın çevrimiçi platform Coursera'daki dersleri aracılığıyla doğrudan sanatçı ve tasarımcılardan bilgi alacak, müzenin koleksiyonlarına ve sergilerine yakından bakacak ve farklı bir öğrenim topluluğuna katılacaksınız.

Dersler, herkese, müzenin modern ve çağdaş sanat, moda ve fotoğrafçılığa uzanan geniş kapsamlı koleksiyonu hakkında daha derin bir anlayış kazandırmak için tasarlanmış.

Dünyadaki birçok müze gibi, New York Modern Sanat Müzesi’nin (MoMA)  binası şu anda kapalı. Ancak kültür kurumu sanal sergiler, uzaktan öğrenme kaynakları ve zengin kütüphanesi aracılığıyla dijital varlığını sürdürüyor.


Şimdi, MoMA sunduğu dijital hizmetlerine bir ekleme daha yapıyor ve 3 bin 900'den fazla çevrimiçi derslere ev sahipliği yapan bir öğrenme platformu olan Coursera’da dokuz adet ücretsiz ders sunuyor. Süresi 12 ila 38 saat arasında değişen derslere istediğiniz zaman katılabilirsiniz. İsterseniz de Coursera onaylı yetkinlik belgenizi küçük bir ücret karşılığında alabilirsiniz.


Sunulan derslerin konuları müzenin temel taşı üzerinden oluşturulmuş: modern sanat. Ama bu dersler sadece sanat uzmanlarına yönelik değil; aksine, herkese, müzenin modern ve çağdaş sanat, moda ve fotoğrafçılığa uzanan geniş kapsamlı koleksiyonu hakkında daha derin bir anlayış kazandırmak için tasarlanmış. Derslerde konuk konuşmacı ve eğitmenler olarak önde gelen sanatçıları, tasarımcıları, küratörleri ve tarihçileri dinleme imkanı bulacaksınız.


Sınıflardan üçü, çocuklar için ders planları ve etkileşimli egzersizler oluşturmak isteyen öğretmenler (veya ebeveynler) için özel olarak tasarlanmış. Aşağıda, sunulan derslerden birkaçına ilişkin kısa videolara göz atabilirsiniz.


Çağdaş Sanat Nedir?

Modern Sanat ve Modern Düşünceye Giriş


New York Modern Sanat Müzesi'nin sunduğu derslerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.