New York Times Yeni Basılı Tasarımıyla Dijital Dünyaya Meydan Okuyor!

18 Nisan 2017

NYT, dijital mecrayı göz önünde bulundurarak ikinci ve üçüncü sayfalarını yeniden tasarladı.

"New York Times, kullanıcıyı dikkat çeken görsellerle oyalamak yerine dijitalin kullanıcı dostu özelliklerini basılı mecraya uyarlıyor."

Dijital dünya her geçen gün yenilikçi, deneysel, yaratıcı ve görsel bir şölen haline gelirken basılı mecraların aynı alanda sıkışmasını istemeyen New York Times, bilgi tasarımının verimli bir örneği olan yepyeni bir sayfa tasarımıyla okuyucusunun karşısına çıkıyor.

Önceden düzeltmelerin ve gazetede o gün yer alan makale özetlerinin olduğu kısım yerine şimdi Times evreninde olup biten her şey temiz ve gözü yormayan bir tasarımla sunuluyor. Gazetenin dijital versiyonunda bulunan video içerikler, popüler haberler ve çok daha fazlası bu bölümde okuyucuyla buluşuyor. Dergilerde sıkça görmeye alışık olduğumuz fakat gazetelerde karşımıza çıkmayan “menü” özelliğiyle de böylece tanışmış oluyoruz.

Yenilenmiş tasarımda en göze çarpan kısımlardan biri “Beyond the Newspaper” isimli bölüm. Bu bölümde gazetelerde asla göremeyeceğimiz tarzda içerik ve bilgilerin bir derlemesi mevcut: En çok paylaşılan çevrimiçi makaleler, mini bir bulmaca, günün gazetesinden öne çıkan alıntılar serisi ve hatta bu seriye eşlik eden bir karalama. Örnek alıntılardan bir tanesinde şöyle belirtiliyor: “Ortalama bir Snapchat kullanıcısı uygulamayı bir günde on sekiz seferden fazla kullanıyor.”

New York Times Magazine’in baş editörü Jake Silverstein bu bölümü “İşimizi nasıl yaptığımızı anlatabileceğimiz verimli bir alan” şeklinde tanımlıyor. Sayfaların yeni tasarımı için Times editörlerinden Tom Jolly ile birlikte kolları sıvayan Silverstein gazetenin özellikle ilk birkaç sayfasının yapılan tüm işin sergilenebileceği önemli bir alan olduğunu vurguluyor. Bu nedenle önceliklerinin dijitale ayak uydurabilecek bir yenilik yaratmak olduğunu söylüyor.

Günümüz dijital dünyasının pek çok yenilenmiş basılı tasarımına kıyasla New York Times kullanıcıyı dikkat çeken görsellerle oyalamak yerine dijitalin kullanıcı dostu özelliklerini basılı mecraya uyarlıyor. Times evrenine günlük bir bakış açısı sunarak okuyucuyu dijital ortama davet etme kozunu da başarılı bir şekilde oynuyor.

Çevrimiçi dünyada sıkça görmeye alışık olduğumuz infografik, tweet gibi materyalleri de bünyesine dahil eden bölüm yepyeni tarzda bir haberciliğe olanak sağlıyor. Ayrıca prestijli organizasyonun bünyesinde neler olup bittiğini anlatmaya imkan veren bir bölüm de sunuyor. Bu bölümde Times gazetesinin Kabil şehrini terk etmeye neden niyeti olmadığını dahi okuyabilmek mümkün. Böylece gazete görevi yalnızca olan biteni iletmek olan basılı bir materyal olmaktan çıkıyor ve kendi karakteri olan, canlı ve interaktif bir yapıya bürünüyor.

New York Times yeni tasarımıyla yalnızca okuyucuya yeni bir deneyim sunmakla kalmıyor, aynı zamanda bilgi doğrulamanın önemi her geçen gün artarken bir medya şirketinde neler olup bittiğini aktararak özgür basının önemini ve karakterini okuyucuya hatırlatıyor.