New York’ta trafiği Uber ile alt edin

28 Haziran 2019

Çevrimiçi ulaşım hizmeti sağlayıcısı Uber önümüzdeki aydan itibaren helikopter seferlerine başlıyor: İlk destinasyon Manhattan ve JFK Havalimanı.

Uçan taksi denemeleri her ne kadar başlamış olsa da hayatımıza girmelerinde daha birkaç yıl var gibi gözüküyor. Bu arada büyük şehirlerde yaşayan iş insanlarının hayatlarını kolaylaştırabilmek adına ulaşım hizmeti sağlayıcısı Uber bir ilke imza atarak helikopter seferlerine başlama kararı aldı. İlk helikopter seferine 9 Temmuz’da başlayacak olan Uber ilk destinasyonunu ise New York’ta Manhattan ve JFK Havalimanı arası olarak açıkladı. Kısa bir süre içerisinde Uber Copter adı verilen bu hizmetin diğer dünya metropollerine de yayılması bekleniyor. 


Uber’in helikopter taşımacılığına başlayacağını duyuran New York Times’ın haberini doğrulayan şirketin CEO’su Dara Khosrowshahi, “JFK havaalanına stressiz yolculuklar geliyor” açıklamasını yaptı.

Şu anda New York’ta yoğun trafik saatlerinde Manhattan’dan JFK Havalimanı’na gitmek 2 saatten daha uzun bir süre alıyor. Toplu taşımayı ve birçok aktarma yapmayı göze alsanız bile bu süre en iyi ihtimalle 50 dakikaya iniyor. 


New York Times’ın haberine göre Uber Copter yolcularına muhteşem New York manzarası eşliğinde 8 dakikalık bir uçuş vadediyor. Helikopterin havalanması, havaalanına iniş ve yolcuların terminale girişi dahil bu yolculuğun toplamda 30 dakika sürmesi bekleniyor. Uber’in bu zaman kazandıran hizmetinin karşılığının ise 200 ila 220 dolar arasında olması bekleniyor.