New York'un En Büyük Yeni Sanat Alanını Açan İskoç ; Alex Poots

11 Mart 2019

New York bugünlerde sanat alanında adeta bir doyum noktası yaşıyor.

Bir süre önce bir grup New Yorklu, Alex Poots’a çok şaşırtıcı bir teklifle geldi. Ondan Manhattan’a taşınıp orada içinde sanattan başka hiçbir şey barındırmayan bir evren yaratmasını istediler. Daha önce eşi benzeri olmayan bu fikir Alex Poots tarafından hemen benimsendi.

 

İçinde ofis, personel, web sitesi, banka hesabı veya herhangi bir amaca hizmet eden başka bir kurum barındırmayacak olan, şehrin içinde sizlere adeta ütopik bir evrenin kapılarını açacak olan bu yeni oluşum, New York’un havasını oldukça değiştirecekmiş gibi gözüküyor. 1962’deki Lincoln Center’dan bu yana oluşturulmuş en büyük sanat alanı olan Shed, içinde 2.000 kişilik kapasitesi olan özel cam bir binadan oluşuyor. Shed’de sanatçılar için prova ve laboratuvar alanları, pop-up kitapçı ve büyük etkinlikler için 20.000 metrekarelik açık hava meydanı olacak ve bahar döneminde Steve McQueen ve Björk'ün kollektif çalışmaları ile açılışı yapılacak. Tüm bunların arasında ise sorulması gereken en önemli soru şu; peki tüm bu oluşum ve çaba gerçekten kimin için?
Tabi bu yeni oluşumun destekçileri olduğu kadar onu bazı yönlerden eleştirenler de oldu. Bazıları bu yeni tasarıma ‘Culture Shed’ adının verilmesinin saçma ve gereksiz olduğunu düşünüyor. Sırp Performans sanatçısı Marina Abramoviç ise bu eleştirilere karşı şöyle bir yorumda bulunuyor; “Neden böyle diyorsunuz ? Apple'ı ürettiklerinde, Apple Computer olarak adlandırılmadı. ”Bu tartışmalar ve eleştirilerden sonra sonuç olarak ismin sadece ‘Shed’ olarak kalması gerektiğinde karar kılınıyor.‘Tüm sanatçılar için bir komisyon merkezi’ mottosu ile hareket eden Poots, buranın bir müze ya da geleneksel bakış açısı ile ortaya çıkmış bir proje olarak anılmasını istemiyor ve ekliyor; ¨ Burası daha önce herhangi bir yaratım sürecine dahil olmamış sanatçıları ve daha önce denenmemiş fikirleri harekete geçiren bir kültür kulübesi.¨ diyerek de aslında olayın ne kadar yalın ve basit bir amaca hizmet ettiğini bir kez daha vurgulamış oluyor.