Nomad Otel Aslında Ne Demek?

07 Ekim 2018

Thierry Teyssier, dünya çapında elit bir seyahat topluluğu kurmaya çalışıyor. Otel gurusunun yeni mekanıyla ilgili en sıra dışı olan, bir süre sonra yok olması. Nasıl mı?

"Otel gurusunun bu yenilikçi projesi, 700.000 saat (gelişmiş dünyadaki ortalama insan ömrü) adıyla biliniyor. Ekibiyle, her birkaç ayda bir, yeni bir otel alanı bulacak ve tasarlayacak."

Bu ay, efsanevi otelci ve etkinlik planlayıcısı Thierry Teyssier, uzun zamandır beklenen yeni otelini Salento'da açtı. İtalya'nın verimli toprağındaki zeytinlikler arasında yer alan 19’uncu yüzyıla ait renöve edilmiş sarayın adı, Dar Ahlam. Bu İtalyan mekan, dünyanın dört bir yanından antikalar ve el sanatları ile döşenmiş ve müze kalitesinde çağdaş sanat eserleri evin her yerinde. Bir grup parfümörün özel olarak hazırladığı, beyaz sedir, portakal çiçeği ve papatya üst notaları ile büyüleyen oda kokusu, bu müthiş mekan için bir imza niteliğinde. Tüm bunlar dikkat çekici elbette ki, ama belki de Teyssier’in yeni mekanıyla ilgili en sıra dışı olanı, yıl sonunda tüm bu şovun ortadan kalkacak olması.

Teyssier dünyanın ilk göçebe yani ‘nomad’ otelini icat etmiş olabilir mi? Otel gurusunun bu yenilikçi projesi, 700.000 saat (gelişmiş dünyadaki ortalama insan ömrü) adıyla biliniyor. Ekibiyle, her birkaç ayda bir, yeni bir otel alanı bulacak ve tasarlayacak. Bazıları Kyoto yakınlarındaki bir balıkçı köyünde geleneksel bir Japon evi gibi mevcut binalarda olacak. Diğerleri, Panama’daki San Blas Adaları’nda “Robinson Crusoe deneyimi” ve Brezilya’nın Lençóis Maranhenses Milli Parkı’ndaki kumullar ve lagünler arasında sıfırdan oluşturulacak. Teyssier bugün gerçek lüksün, gidilen noktaların derisinin tam altına kadar girmek anlamına geldiğini söylüyor.

Fotoğraf: Henry Clarke

Teyssier’in nomad otelleri, her birinde ancak bir seferde yalnızca 12 kişiye ev sahipliği yapabiliyor ve gelecek tatil planları için de kendisinin tercih edeceği, özel bir üye listesi tutuyor. Yapıların kendilerinden bile daha etkileyici olanı, patronlar ve yerel halk arasında bir bağlantı duygusu geliştirmeye giden planlama zekası aslında. Örneğin ziyaretçiler Salento'da balıkçılarla deniz kestaneleri için saklı koylarda dalış yapabiliyor ve geleneksel kutlamalara ev sahipliği yapabilecekler. Kamboçya'da geçecek olan ilkbahar sezonundaysa misafirler eski bir Budist tapınağında yemek yiyecekler, Tonlé Sap Gölü üzerinde yüzen köylerde yaşayan topluluklarla tanışacak ve Battambang'daki efsanevi Phare Circus'ta akrobatlar tarafından eğitilecekler.

Göçebe yaşam tarzını bir adım öteye taşımaya istekli olanlar için, büyüleyici ve jet-set bir fikir!