Norveç’te gizli bir kulübe

23 Aralık 2019

Modern hayatın getirdiği belki de en kötü yan etki insanlardan uzak kalma lüksümüzün olmaması fakat Norveç’in derinliklerinde inşa edilen bir kulübe bazen en çok ihtiyacımız olan şeyi bizi sunmayı başarıyor: Yalnızlık

Mimarık şirketi Gartnerfuglen ve mimar Mariana de Delás son yılların en iddialı bir o kadar da yalın projesine imza attılar. Norveç’in derinliklerinde inşa ettikleri tek odalı kulübe doğayla iç içe olmayı başarırken, sahibine vadettiği mahremiyet ile de modern insanın en önemli ihtiyaçlarını karşılıyor.


Gjemmested (saklanma yeri) ismi verilen kulübe Norveç’in Telemark bölgesindeki dik kayalıkların içerisine konumlandırılmış. Arazinin sahibi aile bölgede bir çiftlikte sakin hayatlarını sürdürürken Telemark’ın hem yerli hem de uluslararası turistlerin uğrak noktası haline gelmesiyle mahremiyetlerini kaybettiklerini düşünerek bu iddialı projeye girişmişler.

Sadece kıyısına inşa edildiği göl aracılığı ile ulaşılabilen kulübe teknolojik aletlerden uzakta sahiplerinin balık tutabileceği ve dinlenebilecekleri bir yer olarak tasarlanmış. İnternet bağlantısı olmayan ve cep telefonunun çekmediği bu kulübeyi dışarıdan bakıldığında ilk görüşte fark etmek de neredeyse imkânsız. 
Gartnerfuglen ve mimar Mariana de Delás kulübeyi inşa ederken tamamen manzarada kaybolmasını amaçlamışlar. Sahiplerinin botlarını yanaştırabileceği iskeleyi bile bölgeden topladıkları taşlar ile yapan mimarlar kulübenin iskeletini ise keresteden inşa etmişler. Huç ağacının dallarıyla ise hem çatı güçlendirilmiş hem de kulübenin gizlenmesi sağlanmış. Dışarıdan bakıldığında kulübeyi ele veren tek mimari özellik ise kırmızıya boyanmış kapısı. 
Kulübenin dışı ne kadar kalabalık ve göz yorucu ise içerisi de bir o kadar sade. Göle bakan geniş bir cama yaslanan küçük bir çalışma masası ve iki adet tek kişilik yatağa sahip olan kulübenin iç duvarları ise tamamen beyaza boyanmış. Odanın gökyüzü camı ise gün içerisinde içeriye gerekli ışığı sağlamayı amaçlamış.