Not Vital’ın yeni sergisi ‘SCARCH’ açıldı

31 Ocak 2020

İsviçreli sanatçının yeni solo sergisi Hauser & Wirth Somerset’te sanat severleri bekliyor.

İngiltere’nin saygıdeğer sanat galerilerinden Hauser & Wirth Somerset İsviçreli multidisipliner sanatçı Not Vital’ın en son sergisi SCARCH’ı sanat severler ile buluşturuyor. 4 Mayıs’a kadar açık kalacak olan serginin küratörleri ise Olivier Renaud-Clément ve Giorgia von Albertini.

Uzun süredir işlerinde mimari, çevre ve insan algısı arasındaki ilişkiye gönderme yapan Vital yeni sergisinde sanat severlere heykel ve mimari ağırlık iki farklı dünya sunuyor. Kavramların ötesini keşfetmeyi amaçlayan sergi Vital’ın en yeni işlerinin yanı sıra sanatçının 50 seneye yayılmış olan kariyerinin de bir özetini sunuyor. Vital’ın kariyerinin başında ürettiği portre heykellerinden multimedya işlerine kadar birçok eser SCARCH’ın bel kemiğini oluşturuyor.


Vital’ın işlerinin merkezinde yaşam ve çalışma alanının arasındaki uzay-mekân ilişkisi yer alıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nden Nijer’e, Çin’e ve İtalya’ya kadar dünyanın farklı yerlerinde zaman geçiren Vital çalışmalarına bu ülkelerde gördüğü sahneleri yansıtıyor. Uzak diyarlardaki zanaatkârlar ile çalışmayı tercih eden sanatçı kendi mekânsal deneyimlerine izleyiciyi de dahil ediyor.


Örneğin sergiyi gezenler “House to Watch the Sunset” (2005) isimli iş ile karşılaştıklarına kendileri Nijer, Brezilya ve İsviçre’de yer alan yapıların modelleri ile karşı karşıya buluyorlar. İlk olarak Nijer’deki yapı ile başlayan seri Vital’ın projeyi global bir boyuta taşıması ile büyüdü.


Vital’ın 60’ların ortasında ürettiği işler ise sanatçının mimariye odaklanmasının başlangıcını simgeliyor. İzleyiciyi sanat performansının bir parçası yapan işlerinde Vital spontane gelişen manzaralar üzerine yoğunlaşıyor. Örneğin ilk heykel çalışması olan “Chanala da tet” (1964) için Vital ilhamını ailesinin evinin önünden bulduğu bir çatı oluğundan yapmış. İki işten oluşan “Chasa i bogn” (1970) ise bir çocuk banyosunun minyatür halini temsil ediyor.

Günlük hayattaki mekanları ve uzak ülkelerdeki hayatları sanatına taşıyan Not Vital’ın en son sergisi SCARCH’ı 4 Mayıs’a kadar Hauser & Wirth Somerset’in sergi alanında ziyaret edebilirsiniz.