Notre Dame Katedrali İçin Yedi Alternatif Kule Önerisi

06 Mayıs 2019

Notre-Dame Katedrali'ni harap eden yangının ardından, yeni kule için bir yarışma düzenlendi.

Notre-Dame Katedrali'ni harap eden yangının ardından, Fransa başbakanı yıkılan eski kulenin yerini alacak yeni kule için bir yarışma açtıklarını duyurmuştu. Bu duyuru üzerine heyecanlanan pek çok tasarımcı yeni kule için alternatif önerilerde bulundu. İşte en ilginç yedi öneri.


Studio Fuksas

İtalyan mimarlar Massimiliano ve Doriana Fuksas, geceleri aydınlatılacak olan katedrale Baccarat kristalinden yapılmış çağdaş, sivri bir çatı eklemeyi önerdi.

“Kristal, tarihin ve maneviyatın kırılganlığının bir sembolü. Işık ise dünyeviliğin…”Mathieu Lehanneur

Fransız tasarımcı Mathieu Lehanneur, yeni yapılacak olan kuleyi 150 yıl önce inşa edilenin bir kopyasıyla değil, yangın sırasında orada bulunan alev toplarıyla değiştirmeyi tercih etti.

“Tarihte yüzyıllarca kalabilen ‘donmuş bir anı’ fikrini seviyorum. Proje altın yapraklarla kaplı anıtsal ve kalıcı bir alev fikriyle ortaya çıktı. Bu, benim için felaketi yakalayıp onu güzelliğe dönüştürmenin, anlık bir şeyi sonsuz hale getirmenin bir yolu…”
Vizumatelier

Bratislava merkezli Vizumatelier'nin önerisi, doğrudan yukarı doğru parlayacak bir ışık huzmesiyle süslenmiş zarif bir kule.

“Gotik zamanlarda inşaatçılar gökyüzüne ulaşmaya çalışıyorlardı. Viollet le Duc 19. yüzyılda da bunu denedi ve yaklaştı. Şimdi ise bu hayali gerçekleştirmek mümkün.” Kiss The Architect

Kıbrıs ortaklı mimari stüdyo Kiss The Architect, merkezi bir merdiven etrafına sarılmış bir kemer ve top karışımı ile kulenin yeniden inşa edilmesini önerdi. Stüdyonun önerisi, aslında daha önce tasarlamış oldukları ‘A Foolish Folly’ isimli başka bir konseptin yeniden hayal edilmiş versiyonu.AJ6 Studio

Sao Paulo merkezli mimari uygulama ajansı AJ6 Studio, Notre-Dame'ın neredeyse tamamen vitraydan yapılmış bir çatı ile yeniden inşa edildiğini hayal etmiş.

Stüdyonun yaratıcı ortağı Alexandre Fantozzi bu tasarımı; “Gotik yapılar, dünyanın gökle olan bağlantısının en güzel ayrıntısı…” diye açıklıyor.Alexander Nerovnya

Rus mimar Alexander Nerovnya, tamamen camdan bir çatıyı daha geleneksel sivri bir yapıyla birleştirmeyi öneriyor.

“İnsanlar katedrali ziyarete geldiklerinde, eski ve modern kısımları bir arada görerek tarihle güçlü bir bağ kuracaklar.”David Deroo

Fransız mimar ve sanatçı David Deroo, "Notre-Dame'in nasıl yeniden inşa edilebileceği konusunda idealist bir temsil" için bir tasarım yarattı. Tasarım, orijinal formlarının çoğunu koruyan çatının modern bir versiyonunu gösteriyor.

"Geçmişi kabul etmekle zamanımızın yeniliklerini getirmek arasında bir orta yol bulabiliriz."