Oaxaca sahil şeridindeki Casa en El Torón

30 Nisan 2021

IUA Ignacio Urquiza Arquitectos'un tasarladığı Casa en El Torón, mimarlar tarafından “çarpıcı çağdaş bir ev” denerek betimleniyor. Çevresine saygılı, yerel gelenekleri ve malzemeleri ve sürdürülebilir mimariyi kullanan ev, bu bağlamda oldukça alçakgönüllü.

Urquiza ve ekibi, palmiye çatılar, yerel malzemeler kullanarak bölgenin geleneksel inşaat tekniklerini uyguladı.

Casa en El Torón, 1970’lerden beri çevresiyle bütünleşik bir mimariyi savunan Marco Aldaco, Mario Lazo, Diego Villaseñor ve Jose Yturbe gibi Meksikalı mimarların geleneklerinden yararlanarak tasarlanıyor; doğaya ve bulunduğu konumun karakterine ve bağlamına paralel, kapıları veya pencereleri olmayan binalardan oluşuyor.
Urquiza ve ekibi, bu bilgileri alarak ve palmiye çatıların, yerel malzemelerin, hafif yapıların ve doğal çapraz havalandırma gibi bölgenin geleneksel inşaat tekniklerini uygulayarak evin yeşil çevresinde rahat ancak farklı bir şekilde oturan bir ev oluşturdu.
Oaxaca evi, üç “modül”den oluşuyor. Köprüler, yürüyüş yolları ve açıklıklardan oluşan bir dizi dış mekan, doğayla kusursuz bir şekilde harmanlanıyor. Casa en El Torón, pek çok Meksika mimarlık uygulamasının “aplomb” ile uyguladığı yaptığı bir yaklaşım ve Productora’nın vahşi orman sığınağı ve Alberto Kalach’ın Casona Sforza oteli gibi çarpıcı örneklerle birlikte yerini alıyor.