Odunpazarı Modern Müze’de Yeni Performans

26 Ekim 2022

Odunpazarı Modern Müze, 7 Kasım – 17 Aralık 2022 tarihleri arasında, Ata Doğruel’in 40 gün / 960 saat aralıksız gerçekleştireceği “Işık Kaynağı” performansına ev sahipliği yapıyor.

Odunpazarı Modern Müze (OMM) devam eden “Yas ve Haz” sergisine paralel olarak, sanatçı Ata Doğruel’i 40 gün / 960 saat aralıksız gerçekleştireceği “Işık Kaynağı” performansını 7 Kasım – 17 Aralık 2022 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor.


Performistanbul iş birliği, TEPTA sponsorluğu ve Simge Burhanoğlu küratörlüğünde gerçekleşen “Işık Kaynağı” performansı, Ata Doğruel’in 40 yaşına gireceği 2031 senesine kadar birbirinden farklı 40 günlük performanslar gerçekleştirme fikrinden doğuyor. 


Sanatçının toplumdan izole olarak geçirdiği son 3 yıllık süreç içerisinde geliştirdiği “insan insanın ışığıdır” düşüncesinden ilham alan “40” serisinin ilk performansı “Işık Kaynağı”, Doğruel’i ve müze ziyaretçilerini çalışmaya katkı sağlamaları için bir araya getiriyor. Performans boyunca sanatçı, müze içerisinde belirlenen karanlık bir odada 40 gün / 960 saat boyunca aralıksız olarak kalıyor. Sanatçının tek ışık kaynağı ise içeriye mum getiren ziyaretçiler oluyor. Ziyaretçilerin gelmesi ile aydınlanan odada, sanatçı, mum getiren her bir katılımcının fotoğrafını çekerek süreci belgeliyor. Bu sayede ziyaretçilerin performansın bir parçası haline gelerek bu eşsiz deneyimi adeta sanatçının gözleri olarak yaşaması amaçlanıyor.


İnsanların birbirlerine duydukları ihtiyaca ışık tutan bu dikkat çekici performansın bir parçası olmak için 7 Kasım -  17 Aralık 2022 tarihleri arasında Odunpazarı Modern Müze’yi ziyaret edebilirsiniz.