Off-White ilhamını Leonardo Da Vinci’den alıyor

23 Aralık 2019

Off-White’ın yaratıcısı Virgil Abloh, Louvre Müzesi’nin Leonardo Da Vinci’ye adanan sergisi kapsamında bir kapsül koleksiyona imza attı.


İtalyan dahi Leonardo Da Vinci’yi 500. ölüm yıldönümünde özel bir sergi ile anan Louvre Müzesi, sergiyi tasarım dünyası ile bir araya getirmek için kolları sıvadı. Louvre Müzesi’nin bu iddialı işbirliğini gerçeğe dönüştürebilecek isim ise şüphesiz Off-White’ın yaratıcısı ve Louis Vuitton’un erkek giyim koleksiyonun tasarımcısı Virgil Abloh’dan başkası olmazdı. 


13 Aralık’ta moda ve sanat severler ile buluşan başarılı koleksiyon için Amerikalı tasarımcı, zamanının ötesindeki sanatçının yaşamını ve eserlerini onurlandıran parçalardan oluşuyor. Moda ve yüksek sanatı buluşturan koleksiyonda Da Vinci’nin en bilinen eserlerinden Meryem Ana, Çocuk İsa, Azize Anne ve anatomik erkek eskizleri Off-White tasarımları ile buluşuyor. Baskılı tişörtler, grafik illüstrasyonlar ile süslenmiş hoodie’ler ve göz alıcı etekler Abloh’un bu özel koleksiyonunda sokak modasını yüksek sanat ile buluşturuyor. 


Abloh’un Da Vinci’nin sanatına hayran bir isim olması da koleksiyonu özel kılıyor. Gençlik yıllarında, özellikle lise döneminde, İtalyan sanatçının eserlerinden oldukça ilham aldığını söyleyen Abloh, “Da Vinci’nin sadece sanatlarıyla değil, sanat dışında bilim, mühendislik ve mimarlık alanındaki eserleri ile de ilgilendim. Bana göre Da Vinci Rönesans'ın her şeyini sembolize ediyor,” diye ekliyor.


Louvre Müzesi dünyadaki en geniş Da Vinci koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Leonardo Da Vinci’ye ait olduğu bilinen 22 yağlı boya resme ve eskiz çizimlerine sahip olan Louvre, 35,000 farklı sanat eserine ev sahipliği yapsa da çatısı altındaki hiçbir eser Da Vinci’nin gizemli şaheseri Mona Lisa kadar ilgi görmüyor.


Louvre Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı Leonardo Da Vinci sergisi 24 Şubat 2020’ye kadar ziyaretçilere açık olacak. Off-White’ın özel kapsül koleksiyonu ise müzenin hediyelik eşya dükkanında ve online satışta moda ve sanat severler ile buluşacak.