Ogata: Paris’te Japon esintileri

17 Ocak 2020

İçerisinde bir çay evinden, sanat galerisine ve şekerleme tezgahına kadar Japon kültürüne dair her şeyi içerinde barından Ogata, gerçek bir Japonya deneyimini Paris’e taşıyor.

Paris’in gözde caddelerinden Rue Vieille du Temple’da 17.yüzyıldan kalma bir binaya göz koyan Tokyolu mimar, tasarımcı, restoran işletmecisi ve şef olan Shinichiro Ogata için yeni projesini gerçekleştirmek için bu tarihi binadan daha uygun bir yer olamazdı. Amacı Paris’in göbeğinde yaratacağı bir vaha ile konuklarına eşsiz bir Japon kültürü yaşatmak olan Ogata işte bu binayı tam da istediği gibi yeniden şekillendirdi. İç tasarımında Japon mimarisinden etkilenildiği daha binaya adım atar atmaz belli olan Ogata Paris kısa sürede Aşıklar Kenti’nin yeni gözde mekânı olmayı başaracak gibi duruyor.

Şef Ogata’nın vizyonunun bir yansıması olan Ogata Paris’te Japonlara özgü seremoniler ile servis veren bir çay salonu, restoran, pastane, bar, sanat galerisi, el işleri ve ev eşyası dükkânı bulunuyor. Kokteyllerin servis edildiği bardaklardan kapıdaki süslemelere kadar her şeyde dokunuşu bulunan Ogata her ne kadar yeni mekânında Japonya’ya özgü elementleri sunmak istese de Fransa’nın ve Paris’in eşsiz dokusunu da iç tasarımda yansıtmaya çalışmış. Ünlü Fransız mermerinin üzerine yerleştirdiği ve Japonya’dan getirdi bambular ise bunun en büyük kanıtı.

Bir katedral havası taşıyan Ogata Paris’in giriş katı cam tavanı sayesinde bütün gün ışığını içeri alıyor. Shikkui adı verilen ve yumurta kabuğu görünümlü sıva ile Japon mimarisini daha ilk dakikada konuklarına sunmayı başaran Ogata’da ilginizi çekecek ilk şey ise içeride hiç müzik duymamanız. Lüks restoran ve otellerin aksine Ogata Paris’te kulağınıza gelen su sesleri, çayın bardağa dökülürken çıkardığı kışkırtıcı melodi bir süre sonra size müzik gibi gelmeye başlıyor.


Çay seremonisinin Japon kültüründeki yerini oldukça önemseyen Ogata için mekânın çay odası oldukça önem taşıyor. Eski Fransız evlerinde kullanılan fayanslar ile döşenmiş olan çay odası Tokyo ve Kyoto’nun ruhunu yansıtırken içerine bir parça Paris rüyası da eklemeyi unutmuyor.

Ogata’ya göre Japon yemek kültürünün beş adet mihenk taşı bulunuyor. Çay tadımı, mutfak aletlerinin doğru ve estetik kullanımı, yemeğin lezzetine varmak, konukseverlik, beklenti ve beklentiyi karşılamak üzerine kurulu Japon mutfak kültürünü Paris’teki yeni mekanına taşımayı başaran Ogata’nın şu sıralarda açılış için gün sayıyor.