Okaliptüs ormanının kalbinde bir restoran

20 Ekim 2020

MUDA Architects'in en iddialı projelerinden Chengdu şehri yakınlarındaki Garden Hotpot Restaurant, okaliptüs ağaçlarının arasına gizlenmiş doğayla iç içe yemek yiyebileceğiniz büyülü bir yer.

MUDA Architects, güneybatı Çin'de bir okaliptüs ormanının içinden geçen bir restoranın tasarımını geçtiğimiz yıl Nisan ayında tamamladı. Chengdu'nun kırsal bir bölgesinde bulunan tasarım, bölgeyle eşanlamlı hale gelen popüler bir yemek olan hotpot'a övgüde bulunuyor.


Bölgenin ikliminden yararlanarak ve akşam yemeğini rituellerini doğal peyzajın içine çeken "Garden Hotpot Restaurant" ın duvarları bulunmuyor. Bunun yerine, üç metre uzunluğundaki ince sütunlar, sitenin nilüfer göleti boyunca kıvrımlı bir çatı kanopisini destekliyor.


MUDA için proje küçük ölçekli ve düşük maliyetli mimari için bir deneme fırsatıydı. İnşaat ekibi, mesleki bilgi ve araçları olmayan yerel göçmen işçilerden oluştuğundan, mimarlar karmaşık yapısal düğümleri basitleştirdi ve gerekli stratejik ayarlamaları yaptı.


Galvanizli çelik kanopiyi yansıtan aşağıdaki platform, anti-korozif ahşaptan yapılmış ve farklı boyutlarda masalarla doldurulmuş. Sadece 88 milimetrelik bir çapa sahip olan sütunlar, restoranın ormana karışmasını sağlıyor.


Doğal çevreye saygı duymak ve insan müdahalesini en aza indirmek için MUDA, sitenin kapsamlı bir haritasını çıkardı. Bina ve onun ayırt edici çatı kanopisi, okaliptüs ağaçlarının ve gölün bulunduğu yere göre tasarlandı.