Okyanusların Dostu Okewa

29 Temmuz 2018

Okyanuslardaki doğal hayatın kalan günlerinin, geri sayım yapabildiğimiz kadar vahim olduğu bu günlerde, bir yağmurluk projesi umut veriyor.

"Geri dönüştürülmüş plastik, sızdırmaz dikişler ile birleştirilen tamamen su geçirmez ve aynı zamanda nefes alan yüzeye sahip yağmurluk kumaşına dönüşüyor."

2050 yılına kadar okyanuslarımızda balık sayısından daha fazla plastik ürünü olacağı öngörülüyor. O zamana kadar beklemeyip harekete geçmeyi kendine görev bilen, Yeni Zelanda çıkışlı bir yağmurluk markası olan Okewa, tamamen geri dönüştürülmüş plastik şişelerden ürettiği bir yağmurluk koleksiyonu oluşturdu. İlk aşama için üretilen altı adet şık tasarım, ilk önce sularımızı bizim plastik atıklarımızdan, sonra da bizi yağmurdan koruyor. Bu yönüyle, Okewa’yı, en sürdürülebilir moda markalarından biri olarak ilan etmemiz çok garip kaçmayacaktır.

Ürünler üzerinde, geri dönüştürülmüş plastik, sızdırmaz dikişler ile birleştirilen tamamen su geçirmez ve aynı zamanda nefes alan yüzeye sahip yağmurluk kumaşına dönüşüyor. Üç kadın ve üç erkek parçasından oluşan mavi renk ağırlıklı kapsül koleksiyon, eğlenceli ve rahat bir tarzı merkezine almış. Yağmurlukların her biri birden fazla cebe ve fonksiyonel detaylara sahip.

Markanın doğduğu, Yeni Zelanda’daki küçük ama hareketli Wellington ise, oldukça fazla yağmur almasıyla ve dünyanın en rüzgarlı şehirlerinden biri olmasıyla meşhur, bu da markanın doğduğu bölgeyi, aynı zamanda ürünler için kusursuz bir test alanına dönüştürüyor.

Koleksiyon ve akıbeti hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Kickstarter'daki fon kampanyasına göz atabilirsiniz.