Olafur Eliasson Acute Art iş birliğinden AR nesneleri bir araya getiren nadire kabinesi

20 Mayıs 2020

Sanatçı Olafur Eliasson, Acute Art ile iş birliğine giderek çeşitli artırılmış gerçeklik işlerini bir araya getiren bir nadire kabinesi yaratıyor.

Acute Art iş birliğiyle, Danimarkalı-İzlandalı sanatçı Olafur Eliasson, artırılmış gerçeklik (AR) Wunderkammer (Nadire Kabinesi) çalışmaları ile insanların evlerine yanan bir güneş ve bir martı da dahil olmak üzere sosyal mesafe günlerinde dış dünyayı içeriye getirmeyi hedefliyor.


Bir uygulama aracılığıyla kullanılabilen Wunderkammer projesi ile Eliasson, artırılmış gerçekliği (AR) ilk kez işlerine entegre ediyor. Sanatçı, AR teknolojisini kullanarak telefonları aracılığıyla gördükleri gibi deneyimleyebilecekleri bir dizi ilginç nesneyi izleyicilerin evine  getiriyor. Bunların içinde dünya dışı kayalar ve nadir hayvanlar gibi birçok farklı nesne de yer alıyor.


Seyirci, AR nesnelerini kişisel alanlarına ekleyerek kendi ortamlarını oluştururken dış dünyaya bir gezintiye çıkmaya davet ediliyor. Eliasson, bunun tüm dünyadaki insanların, koronavirüs pandemisi sırasında evlerinde vakit geçirirken kendi evlerinden sanata dijital olarak erişmesini sağlayacağını umuyor.