Olafur Eliasson Sergisi İstanbul Modern’de

06 Haziran 2024

“Olafur Eliasson: Senin Beklenmedik Karşılaşman” başlıklı sergi, 7 Haziran 2024–9 Şubat 2025 tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor.

İstanbul Modern, dünya çapında projeleri ve eserleriyle büyük ilgi toplayan İzlandalı-Danimarkalı sanatçı Olafur Eliasson'un 30 yıllık kariyerinden geniş bir seçkiyi 7 Haziran 2024'te izleyiciyle buluşturuyor. "Olafur Eliasson: Senin Beklenmedik Karşılaşman" adlı sergi, sanatçının Türkiye'deki ilk sergisi olma özelliğini taşıyor ve Eczacıbaşı Topluluğu ve VitrA'nın ana sponsorluğunda gerçekleşiyor.

Sergide, sanat yapıtlarının ancak izleyiciyle karşılaştıklarında tamamlandığını dile getiren ve bu nedenle izleyicinin aktif katılımının yapıtların ana bileşeni olduğuna dikkat çeken Olafur Eliasson’un yeni üretimler de dahil olmak üzere 40’a yakın yapıtı yer alıyor. Eliasson’un 30 yıllık sanatsal pratiği boyunca odaklandığı su, ışık, renk, algı, hareket, geometri ve çevre gibi konulara odaklanan serginin küratörlüğünü, müzenin küratöryel ekibinden Öykü Özsoy Sağnak, Nilay Dursun ve Ümit Mesci üstleniyor.

1967 Danimarka doğumlu Olafur Eliasson, işlerinde algı, hareket ve kişisel tecrübeden yola çıkıyor. Çalışmaları mekânı dönüştürme ve çevreye güçlü bir etki bırakma özelliği taşıyor. Eliasson, müze ve galerilerde veya açık alanlarda sergilediği eserlerinde ilhamını coğrafya, astronomi, fizik, kimya ve matematik gibi disiplinlerden alıyor. Bu multidisipliner yaklaşımıyla, mekânı dönüştüren ve izleyicinin algısını yönlendiren yanılsamalar yaratarak, sanatı ve bilimi ustaca birleştirmesiyle tanınıyor.