Olafur Eliasson’dan İlham Verici Enstalasyon

10 Kasım 2022

Olafur Eliasson, Katar'ın Doha kentinde “Shadows Travelling on the Sea of the Day” kamusal sanat enstalasyonunun açılışını 24 Ekim’de yaptı.

“Shadows Travelling on the Sea of the Day” yani “Günün Denizinde Yolculuk Eden Gölgeler” başlıklı enstalasyonuna Doha'dan kuzeye doğru giderek ve Zubarah Kalesi'ni ve Ain Muhammed köyünü geçerek ulaşılıyor.
Hem doğal manzara hem de kültürel alan olarak çevresine uyumu ile öne çıkan sanat eseri uzaktan görülebiliyor. Ancak enstalasyon en iyi şekilde yürüyüp eserlerin yanına yaklaşıldığında deneyimleniyor. Eserlerin davetkar gölgeleri ve görkemli yansımaları zahmetli geçen yolculuğa bir ödül niteliğinde.


Çöl bitkileri ve kaya oluşumlarıyla bezenmiş uçsuz bucaksız kumlu alan, enstalasyonun etrafında kilometrelerce uzanarak izleyicileri kendileri ve çevreleriyle temas kurmaya teşvik ediyor. Yukarıya bakıldığında büyük aynalarla donatılmış enstalasyonun tavanları aşağıdaki kumlu zemini yansıtıyor. Sanatçı, ziyaretçileri yer ile olan bağlantıları hakkında düşünmeye davet ediyor.