Omega ve James Bond, 60. Yıllarını Kutluyor

05 Aralık 2022

İsviçre’nin saatteki en ünlü markalarından Omega, 1962 yılındaki ilk filmden itibaren özdeşleştiği James Bond karakterini, 60. yıla özel iki yeni model ile kucakladı.

Bond saat serisinin 60. yılını kutlamak üzere çıkardığı iki modelden biri, 42-mm Seamaster Diver 300m. 8 bin 500 dolar civarı paslanmaz çelik tasarım, aktör Pierce Brosnan’ın GoldenEye filminde taktığı ilk Omega saatten ve adından da anlaşıldığı gibi denizlerin derinliklerinden ilham alıyor. Modernize edilmiş detayları ve filme yaptığı göndermelerle güncellenen tasarımın mavi kadranı, oksalik anotlama metotlu alüminyumdan yapılmış. Kadranda lazer yardımıyla şekillendirilmiş dalga formları ve dalış bilgilerini içeren, Super-LumiNova adlı malzemeyle doldurulmuş gösterge gibi unsurlar da var. Saatin arka yüzünü çevirdiğimizde ise bizi GoldenEye filminin açılış sekansındaki Bold silüetinin mekanik animasyonu karşılıyor. 


Aynı modelin bir üst segmentinde ise, 165 bin dolar fiyatıyla daha ayrıcalıklı bir yerde duranDiver 300m 60 Years of James Bond Canopus Gold karşımıza çıkıyor. Beyaz altın alaşımını, doğal gri silikon ve yeşil- sarı elmaslarla çevrilmiş yivli çerçeveli kadranı ile bir sanat eseri olarak konumlanan tasarım, sınırlı sayıda üretilmiş. İkonik GoldenEye’da kullanılmak üzere Omega Seamaster 300M Quartz’ı seçen kişi olan Oskar ödüllü kostüm tasarımcısı Lindy Hemming, o günleri, “Bir dalgıç, bir deniz adamı, içe dönük bir karakter olan Bond’un kesinlikle tam da bu saati takacağından emindim, o yüzden bu seçimi yapmıştım” diye anlatıyor.