Onların Dünyası Sizin Oyun Alanınız

05 Haziran 2017

Pullman Hotel, The Artist Playground projesi ile otellerini çağdaş sanat galerisine dönüştürüyor.

“Günümüzde artık her biri kaşif olan gezginler, daima açık algıları ile bütün fırsatları değerlendirerek iş ve eğlence arasındaki hassas dengeyi kurabiliyorlar.”

Pullman Hotel’e göre bir otel sadece uyumak, dinlenmek, yemek yemek ve vakit geçirmek için kullanılan, gelip geçici bir mekan değil. Bir otel, şehrin en renkli ve enerjik lokasyonunda yer alan, ufuk açıcı ve ilham verici bir yer olmalı. Tam da bu yüzden her bir Pullman, yaratıcı ve ilgi çekici bir atmosfere sahip.

The global nomad, yani global göçebe tabiri, Pullman’ın yeni nesil gezginler ve işi dolayısı ile sık seyahat etmek durumunda kalanlar için kullandığı bir tabir. Günümüzde artık her biri kaşif olan gezginler, daima açık algıları ile bütün fırsatları değerlendirerek iş ve eğlence arasındaki hassas dengeyi kurabiliyorlar. Onlar için dünya, adeta bir oyun alanı.

DNA’sında çağdaş sanat olduğunun altını çizen Pullman, yetenekli birçok sanatçının eserlerini otellerinde sergileyerek yenilikçi bir hareket başlattı. Ressam, heykeltıraş, video sanatçısı, fotoğrafçı, illüstratör ve tasarımcı gibi geniş bir yelpazeden katılan sanatçılar, işlerini burada özgürce sergileyebiliyorlar.

Hotel Pullman Jakarta Central Park, Endonezya

Pullman Hotel’in geliştirdiği “The Artist Playground” projesi, otel kavramını tekrar ele alarak mekanını bir sanat galerisine dönüştürüyor. Sanat okullarından, üniversitelerden ve galerilerden keşfettiği yetenekleri teşvik ederek projesine dahil eden Pullman, bu projeyi şu ana kadar Hong Kong, Şangay, Barselona, Aachen, Münih ve Londra’da bulunan otellerinde hayata geçirdi. Altı şehirdeki başarılı sergilemelerinden sonra projeyi Brüksel’e taşımak isteyen Pullman, 16 Mart’tan beri mimar Jean-Philippe Nuel’in tasarladığı The Pullman Brussels Centre Midi’de Hollandalı sanatçı Bas Van den Hurk’un işlerini sergiliyor.

The Our World=Your Playground sergi alanı, The Pullman Hotel, St Pancras

The Our World=Your Playground sergi alanı, The Pullman Hotel, St Pancras
The Our World=Your Playground sergi alanı, The Pullman Hotel, St Pancras

Sonia Delaunay ve Pablo Picasso’dan ilham alan Bas Van den Hurk, fırça darbelerinden seriler ve ipek üzerine gelincik baskılı desenler yaratıyor. The Artist Playground projesi için on parçadan oluşan bir koleksiyon hazırlayan sanatçının işleri, tekli veya aynı anda büyük bir enstalasyon olarak sergilenebiliyor. Ancak projenin başlangıcına özel on parça birden ilk kez Pullman’da bir arada sergilenecek.
Bas Van den Hurk, Chicken n Waffles La Brea Studio, Los Angeles

Wallpaper* ve Pullman, projeyi Belçika’da başlatmak üzere Brüksel’deki Pullman’s Centre Midi Hotel’de Artist Playground’ı kürate etmesi için artlead.net’e teklif götürdü. artlead.net, çağdaş sanatı destekleyen ve bugünün en iyi sanatçılarının eserlerini uygun fiyata satmak üzere bünyesinde toplayan online bir platform. Artlead’in kurucusu Thomas Caron, hem bu projeyi destekleme hem de Artlead gibi bir platformu oluşturmadaki amacını, çağdaş sanatı halka açık mekanlara taşımak arzusuyla açıklıyor. Mümkün olduğunca çok insana sanatı ulaştırmak isteyen Caron, hayatında çağdaş sanatla tanışmamış olanlara erişmek istiyor. Thomas Caron, Artist Playground için Los Angeles, Köln, Paris, Barselona, New York ve Amsterdam’daki müze ve galerilerde eserleri sergilenen Hollandalı sanatçı Bas Van den Hurk’u seçti.

Pullman’s Centre Midi Hotel

Pullman’ın başlattığı bu öncü proje, çeşitli galeriler, küratörler, tasarım okulları, müzeler, konsept dükkanlar ve hatta sosyal iletişim ağları tarafından destekleniyor. Proje hangi şehirde gerçekleşiyorsa orada bulunan lokal partnerler sağladıkları destekle Pullman’da oluşturulan sanat alanının bir parçası haline gelebiliyorlar.