Orijinal Birkin çantası Victoria & Albert Müzesi’nde sergilenecek

21 Eylül 2020

Jane Birkin’in ikonik Hermès çantası, müzenin yakında açılacak “Bags: Inside Out” moda sergisinde ziyaretçilerle buluşacak.

Jane Birkin'in sahip olduğu ilk Birkin çantası, 21 Kasım'da Victoria & Albert Müzesi'nde açılacak büyük moda sergisi "Bags: Inside Out" kapsamında sergilenecek. Bugün bile bekleme listelerinin bulunduğu ikonik parça ilk olarak 1984 yılında tasarlanmıştı.


Çanta, Birkin ve Hermès'in o zamanki yönetim kurulu başkanı Jean-Louis Dumas arasındaki tesadüfi bir görüşmeden sonra oluştu. İkili, Paris'ten Londra'ya giden bir uçuşta birbirleriyle karşılaştılar ve Birkin'in tüm eşyalarını ve yeni bir anne olmanın getirdiği malzemeleri taşıyacak uygun bir çanta bulamadığını konuştular.


Dumas’ın tasarımı Birkin'in adını aldı ve hem işlevsel hem de şık bir çanta isteyen kadınlar arasında hızla popüler oldu. V&A Müzesi'nın sergisinde yer alan çantada şarkıcının baş harfleri ve hatta Birkin'in üzerini kapladığı çıkartmalardan kalan kalıntılar göze çarpıyor.


Bugün, Birkin çantalarının üretimi sınırlı. Her yıl tahminen 12 bin üretiliyor. 2017'de yapılan bir araştırma, Birkin satın almanın altın satın almaktan veya borsaya girmekten daha az riskli bir yatırım olduğunu ortaya koymuştu. Çanta’nın ünlü hayranları arasında Grace Kelly, Kate Moss, Victoria Beckham ve Olsen ikizleri yer alıyor.