Ormanın içinde inziva: Bali Tiing Hotel

15 Haziran 2020

Avustralyalı mimar Nic Brunsdon’ın tasarladığı Bali'deki butik otel Tiing, Bali'nin kuzey kıyısında, güneydeki yoğun turistik yerlerden uzakta yer alırken bir yandan denizi ve diğer yandan ormanı kucaklıyor.

Perth merkezli mimar Nic Brunsdon ve yerel stüdyo Manguning ile iş birliği içinde tasarlanan otelin odaları, bir yönde etkileyici orman zeminine ve diğer tarafta ise okyanusa doğru konumlanacak şekilde tasarlanmış.


Brunsdon malzeme paletini basit tutmayı tercih etmiş. Bambu, adadaki en yaygın yapı malzemesi olduğu için bol miktarda kullanırken bambuya beton eşlik ediyor. Ancak birçok yerde bambu, dökme beton için bir kalıp olarak kullanılmış ve bu doğal çevre ile karışan kabarık bir doku oluşturmuş.


Brunsdon’a göre bu projenin önemi  çeşitli inşaat teknikleri ve kaynaklar kullanılıp iklime uygun bir şekilde tasarlanarak sağlam bir yerellik anlayışı içinde çalışmayı amaçlamasında yatıyor. Brunsdon proje hakkındaki fikirlerine "tropik bir iklimde, pürüzsüz bir kaplama çok bakım gerektirecektir; ancak burada malzeme havalanacak, mimarinin ve yerin karakterini geliştirecek," diyerek devam ediyor.


Tiing, Arnavut kaldırımlı patikalarla ayrılmış, iki katlı yedi bloktan oluşur. Odalardan bile daha fazla yer kaplayan olan bu yollar, dokulu beton duvarlarla çerçevelenmiş ağaçlara doğru tünel benzeri manzaralar yaratıyor.


Gölgelikler plandaki zekice konumlandırmaları sayesinde zemin katında bile bu banyolara gün ışığı getiriyor. Brunsdon, tesisi tanımlarken son olarak şunları ekliyor, "korumalı, gizli ama merkezi, bu alan hoş bir sürpriz. Burası benliğe ve doğaya yeniden bağlanmak için eşsiz bir yer."