Oscar de la Renta’nın Paris butiğinde sürpriz keşif

18 Ekim 2019

Uzun süredir Paris’te bir butik açmayı düşünen Oscar de la Renta’nın butiği açmayı düşündüğü binada 300 yıllık tablo keşfedildi.


Modaevi Oscar de la Renta’nın genel müdürü Alex Bolen uzun yıllardır markanın Fransa ayağını oluşturacak hem showroom hem de butik olarak kullanılabilecek bir lokasyon arayışındaydı. Yıllarca marka için en iyi lokasyon ve binayı arayan Bolen sonunda aradığı rüyalarının binasını 2017’de buldu.


19. yüzyılda inşa edilmiş bu bina, Bolen’in aklındaki Oscar de la Renta vizyonunu ve markanın Paris’te ortaya koymak istediği duruşu yansıtıyordu. Bolen, butiği 2017 yılının haute couture haftasına kadar yetiştirmek, marka haute couture haftasında yer almasa bile şehirde bir varlık göstermek istiyordu. Bu nedenle 19. yüzyıldan kalma bu binada restorasyon çalışmaları hemen başladı. Binanın hem ikinci hem de üçüncü katını satın alan marka, ikinci katı bir butik olarak kullanacak, büyük bir merdiven ile bağlanan üçüncü katı ise hem showroom hem de organizasyonlarını gerçekleştireceği bir alan olarak hayata geçirecekti ki her şey Bolen’in yaptığı bir telefon görüşmesiyle değişti.


Proje üzerinde çalışan mimar Nathalie Ryan bir gün Bolen’i arayarak restorasyonda bir sorun olduğunu ve sorunu gelip kendi gözleriyle görmesi gerektiğini söyledi. Binaya giden Bolen ise tartışmasız son zamanların en ilginç sanat keşfi ile karşılaştı. Restoratörler, üzerinde çalıştıkları duvarın altını kazıdıklarında karşılarına bir metreye iki metre büyüklüğünde bir yağlı boya tablo çıkmıştı. Tabloda 17. yüzyıl Fransız markizlerinin Kudüs’e varışı resmediliyordu. Tablonun üzerinde yapılan ilk çalışmalar da tablonun 17. yüzyıla ait olduğunu gösteriyordu. Binanın duvarına saklanan tablo, Oscar de la Renta’nın yeni butiğini askıya almasına sebep olmuştu fakat bu ilginç keşif hem sanat hem de moda dünyasını heyecanlandırmayı başarmıştı.


Bina sahipleri ile anlaşan Bolen, tabloyu gelecekte bir Oscar de la Renta butiğine ev sahipliği yapacak binada tutmayı başardı. Binanın restorasyonu ertelense de son iki aydır beş kişilik bir sanat ekibi, tablonun restorasyonu üzerinde çalışıyor. Tablonun keşfi ile butiğin mimarları ve tasarımcıları da farklı arayışlara giriştiler. İlk başta yapılması planlanan proje olduğu gibi rafa kalktı ve tablonun havasını yansıtacak, 17. yüzyıla gönderme yapacak mobilyalar aranmaya başlandı.

Bütün proje ekibi hummalı bir çalışma içerisindeyken Bolen de boş durmuyor. Binanın gizemini çözmeye odaklanan Oscar de la Renta’nın genel müdürü, çatı katını incelemesi için de bir uzman ile anlaşmış. “Neyle karşılaşacağımı bilmiyorum ama denemeye değer,” diyor Bolen.