OSLO Shoot Galeri’ye Snøhetta Dokunuşu

18 Aralık 2016

Snøhetta, Shoot Galeri’nin Oslo’daki yeni mekanını yarattı.

Galeri Shoot Market ve Shoot Gallery olarak 2 adet showroom'dan ve onları birleştiren ana pasajdan oluşuyor. Odaların tasarımı esnetilebiliyor ve etkinlik programına göre uyumlanabiliyor.

Shoot, Oslo’nun fotoğrafa odaklanan ilk özel sanat galerisi olma özelliğini taşıyor. Norveç'li fotoğraf sanatçılarının yanında uluslararası isimlere de programında yer veren Shoot Galeri, açılışından 3 yıl sonra, geçtiğimiz Ekim ayında şehrin Barcode bölgesindeki yeni yerine taşındı. Endüstriyel bir görüntüye sahip olan ve oldukça sofistike bir atmosfer yaratan bu mekan, sanat eserlerinin varlığını monokrom yapısıyla olabilecek en nötr biçimde gösteriyor. Mekanın ana yapısı bükülmüş ve lehimlenmiş metal, dövülmüş ve karartılmış kontrplak ve betondan oluşuyor. Mekanın tavanı ise oldukça ilginç: yukarı bakıldığında alanın açık olduğu ve siyah spreyle boyanmış bir yerleştirmeyle kaplı olduğu görülüyor. Çeşitli materyallerin dokularının karışımı ile siyah ve gri tonlarının hakimiyeti, sergilenen eserlerin öne çıkış biçimini eşsiz kılıyor, bu da yapıyı alışık olduğumuz çağdaş beyaz küp yapısından ayrı tutuyor.

Galeri Shoot Market ve Shoot Galeri olarak 2 adet showroom'dan ve onları birleştiren bir ana pasajdan oluşuyor. Odaların tasarımı esnetilebiliyor ve etkinlik programına göre uyumlanabiliyor. Shoot Market ziyaretçiler ana kapıdan girdikleri anda içine girdikleri ilk kısım. Burası ziyaretçiler için bir buluşma ve vakit geçirme alanı olarak tasarlanmış. Özel tasarlanmış raflarında kitaplar ve fotoğraflar bulunuyor. Ayrıca ziyaretçilerin mekanda daha çok vakit geçirmeleri ve rahat edebilmeleri için eşya saklama ve oturma alanları da düşünülmüş. Tavandan yere kadar uzanan cam pencereler, size galeri deneyiminiz başlamadan eşsiz bir şehir manzarası sunuyor. 

Geniş pencerelerden gelen doğal ışık ile sanat eserlerini incelerken, çok iyi düşünülmüş bir sergileme sistemi dikkati çekiyor. Yine tavandan yere kadar uzanan paneller ile hem yer kazanımı hem de sergide duvarlar ve insanlar arasındaki soğuk uzaklık kırılıp, serginin ziyaretçiler tarafından sürekli değişen organik bir yapıya dönüşmesi sağlanmış.

Ziyaretçiler pasajdan geçerek ikinci bölmeye, Shoot Gallery'ye yönlendiriliyor. Bu alan geleneksel sergi alanı tarzında tasarlanmış ve 3-4 aylık süreçlerle geçici sergilere ev sahipliği yapıyor. 11 metrelik duvarlar ve geniş pencerelerle sergiler dışarıdan da rahatça izlenebiliyor ve böylece sanat şehrin ve insanlarının bir parçası oluyor. Galerideki sergileri buradan takip edebilirsiniz.