Öte gezegen K2-18b yeni Dünya olabilir mi?

07 Mart 2020

Cambridge Üniversitesi’ndeki gökbilimciler, öte gezegen K2-18b'de yaşam için elverişli koşulların var olabileceğini duyurdu.

İnsanoğlu yüzyıllardır yıldızların ötesinde hayat arıyor. Evrenin bir ucunda yaşama elverişli bir gezegen ya da uydu bulma umudu Cambridge Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren gökbilimcilerin The Astrophysical Journal Letters’da yayınladığı makale ile oldukça arttı. Dünya’dan 124 ışık yılı uzaklıkta bulunan ve 2017 yılında keşfedilen K2-18b isimli öte gezegenin hidrojen zengini atmosferinin altında suyun sıvı halde bulunma ihtimali olduğunu açıklayan bilim insanlarına göre bu öte gezegen insanlığın yeni umudu olabilir.

Dünya'nın 2,6 katı yarıçapa ve 8,6 katı kütleye sahip olan K2-18b’nin atmosfer ısısının da su bulunmasına elverişli bir ortam sağladığı bildirildi. K2-18b’nin atmosferin önemli miktarda su buharı da bulundurduğunu doğrulayan bilim insanları ayrıca metan ve amonyak gibi diğer kimyasalların bu tür bir atmosfer için beklenenden daha düşük olduğunu öne sürdüler. Ancak öte gezegen her ne kadar yaşamı destekleyecek özelliklere sahip olsa da araştırmacılar K2-18b'nin boyutu sebebiyle Dünya'nın büyük bir versiyonundan ziyade, Neptün'ün küçük bir versiyonu olduğunu iddia ediyor.


Araştırmanın başkanlığını üstlenen Cambridge Astronomi Enstitüsü mensubu Dr. Nikku Madhusudhan, "Su buharı bir dizi öte gezegenin atmosferinde tespit edilmişti. Ancak, gezegen yaşama elverişli bölgede yer alsa bile yüzey koşullarının da yaşama mutlaka elverişli olması gerekmez," şeklinde açıklamada bulundu.

“Yaşanabilirdik olasılığını belirlemek için özellikle de atmosferin altında sıvı su bulunup bulunmadığı hususunda, gezegenin iç ve atmosfer koşullarının bütüncül biçimde kavranmasını sağlamak önemli,” diyen Dr. Madhusudhan çalışmasında atmosferin hidrojen bakımından zengin ve önemli miktarda su buharına sahip olduğunu teyit etmek için mevcut gözlemlerden yararlandı ancak daha geniş araştırmalar yapılması gerektiği de açık. K2-18b gibi gezegenler, mevcut gözlem tesisleri için daha erişilebilir gezegenler olarak biliniyor. Ancak çalışmadan elde edilen atmosferik veriler, James Webb Uzay Teleskobu gibi büyük tesislerle gelecekteki gözlemler kullanılarak iyileştirilebilir.