Otonom Araçlar Çok Uzak Bir Gelecekte Değil!

17 Ocak 2022

Otonom araçlar gibi teknoloji harikası gelişmeler çok uzak bir geleceğe aitmiş gibi görünüyor ama belki de çok yakınımızda, bizim fark edemediğimiz detaylarda.

Otonom araçlarla ilgili araştırmalar yürüten birçok kişiye göre, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde otonom araçlar çok daha yaygın bir hale gelerek sınırlarının çok daha üzerine çıkacak. 2018’den bu yana, Los Angeles’ta sürücüsüz taksi testleri yönetiliyor. Ayrıca Bear Flag Robotics’in de otonom traktörler konusunda çalışmalar yürüttüğü bilinmekte. Şirketin kurucu ortağı ve baş işletme sorumlusu Aubrey Donnellan, özellikle traktörlerin otonoma dönmeye çok ihtiyacı olduğunu ve önümüzdeki birkaç yıl içerisinde sayılarının epey artacağını bildirdi.

How to improve the self-driving car passenger experience - Ericsson

Bear Flag, Ağustos ayında tarım ekipmanı piyasasının dev ismi John Deere tarafından satın alınmıştı. Daha sonrasında Deere CES'te daha fazla çiftçiyi tarlalarına robot yerleştirmeye teşvik edebilecek tam otonom traktör planlarını duyurdu.

Diğer taraftan otonom arabaların gelişimi, hava koşullarının ve diğer faktörlerin neden olduğu teknik zorluklarla sekteye uğrayıp bazı kazalara da sebep olabiliyor. Bu nedenle konuyla ilgili uzman görüşler daima robotik alanı insan etkileşimiyle güvenli bir şekilde birleştirmeyi ilk sıraya koymak gerektiğini savunuyorlar.